Откако је ступио на трон Епархије ваљевске, Преосвећени Епископ Г. Исихије уприличио је прву канонску посету манастиру Боговађа, древној светињи (саграђен 1852. на темељима богомоље из 16. века) и најзначајнијем историјском здању на територији Општине Лајковац. Приликом посете Владика Исихије, са свештенством Архијерејског намесништва тамнавског, одслужио је Свету Архијерејску Литургију и обзнанио своју недавну одлуку о постављењу мати Ангелине (Лазаревић)за настојатељицу обитељи након упокојења мати Агније Хаџи – Станић, која је Боговађом управљала од 2005. до 2021. године.
У литургијској проповеди Владика Исихије појаснио је смисао данашњег Светог јеванђеља (Лк 7, 11- 16) о васкрсењу сина наинске удовице, које чини Господ Христос сажаливши се на несрећу која је снашла ову жену, опхрвану болом и без наде.
Господ Христос је овде учинио васкрсење као милосрђе, сажаливши се на удовицу, а кроз њу и на читав род људски. У њој можемо да видимо наш род који је остао без Богочовека, управитеља, као и без својих плодова. Сам и незаштићен, одвојен од Бога. Господ враћа сина у живот и даје га његовој матери. Тиме нам даје огромну утеху, јер сви имамо ближње који су уснули у Господу и свима ће, као тој матери Господ вратити наше умрле и бићемо у вечној радости – беседио је Епископ Исихије.
У овом чину Господ Христос показује се као милосрдник, пружајући лични пример нама како и сами треба да чинимо милосрђе. Наравно, ми не можемо да васкрсавамо мртве, али можемо да помажемо спрам својих могућности. Да дајемо оно што можемо и да дајемо радо, истакао је Владика Исихије.
Благосиљајући учеснике литургијског сабрања у манастирском Храму Светог великомученика Георгија, Епископ Исихије упутио је молитву Господу да нам све што чинимо у животу буде „продужена Литургија“, служба Богу и ближњима, јер нас Господ учи да будемо милосрдни и чинимо добра дела својим ближњима.
Ближњи није само онај ког волимо, ко нам је драг и близак. Још мање онај од кога можемо да примимо плату, похвалу или неку другу надокнаду. Ближњи је и онај који нам то ускраћује и не каже „хвала“, чак и онај који нас мрзи. Савршено учење састоји се у томе да љубимо и оне који нас воле и који нас мрзе. До тога треба да узрастамо, то не може свако. Можемо прво да волимо оне који су око нас, а полако да ширимо тај круг – закључио је Владика Исихије.
Сабрање је завршено трпезом љубави коју је сестринство Боговађе припремило за драге госте.
Извор: Епархија ваљевска

