У сали позоришта „Бора Станковић" у Врању, дана 21. јануара 2022. године, свечано је отворена традиционална, културно – просветна и духовна манифестација „Светосавска недеља".
Отварању су присуствовали Његово Преосвештенство Епископ врањски господин Пахомије са свештенством Епархије врањске, игуман манастира Преподобног Прохора Пчињског архимандрит Методије (Марковић), градоначелник града Врања господин Слободан Миленковић са сарадницима, председник Скупштине града господин Дејан Тричковић, командант 4. бригаде Копнене војске бригадни генерал Новица Петровић, представници организација, институција, просвете и други.
На отварању манифестације беседио је Његово Преосвештенство Епископ врањски господин Пахомије, који је том приликом поздравио све присутне и, благословивши отварање Светосавске недеље, рекао да је Свети Сава трасирао пут којим је наш народ кроз историју ишао и иде, истакавши значај изложбе манастира Преподобног Прохора Пчињског, који на овим просторима скоро један миленијум благовести јеванђељску науку Христову и својим мироточивим моштима благовести оно што је Господ обећао да ће из телеса свих оних који Га љубе потећи река воде живе. Такође је рекао да ова недеља има значајни моменат у овоме крају, којом заокружујемо обележавање јубилеја 950 година манастира Преподобног Прохора Пчињског, јер Свети Сава не би никад вероватно био оно што јесте у нашем народу, да није било његових Светих претходника у историји нашега народа попут Прохора Пчињског, Јована Рилског, Гаврила Лесновског и Јоакима Осоговског, који су били извориште и надахнуће јеванђељског живота Светом Сави, нарочито што је ове крајеве Свети Симеон Мироточиви припојио Кнежевини Србији, тако да је Свети Сава удахнуо дух Јеванђељски управо у манастиру Преподобног Прохора Пчињског.
У уметничком делу програма наступили су Хор Музичке школе „Стеван Мокрањац" и гимназијалци Ђорђе Антић, Емилија Арсић и Анастасија Јовић, који су казивали завештања великог жупана српског Стефана Немање свом сину Светом Сави.
„Светосавску недељу" отворио је градоначелник др Слободан Миленковић, осврнувши се на животни пут Светог Саве, подсетио је на његов допринос развоју српске државе, духовности и просвећености српског народа. „Био је принц и просветитељ, монах и ходочасник, путник и путописац... Био је и остао најсвестранији Србин, кога до данашљих дана славе и црква и држава, и небо и земља. Његово име је постало симбол нације и свега онога што она у себи носи као велику вредност, а највећа од њих је управо светосавље. Светосавље које већ вековима живи кроз све нас, потомке славних српских владара, војсковођа, ратника, научника, радника, сељака... јер као што је академик Матија Бећковић записао: „Свети Сава је одредио крст којим се крстимо, језик којим говоримо, писмо којим пишемо, пут којим идемо... Има томе већ осам векова. И тај пут и тај језик и то писмо и тај крст нису изван нас него у нама и не можемо их изгубити ако не изгубимо себе и своје унутрашње једро.(…) Прича о Светом Сави је најдужа прича коју прича српски народ, а та прича не стари нити се умара и све што причамо само су њена поглавља". И зато већ 32 године град Врање кроз ову светковину - „Светосавску недељу", слави првог српског архиепископа и просветитеља Светог Саву, подсећа и опомиње младе нараштаје да је једини прави пут – пут светосавља", истакао је градоначелник Миленковић.
Након тога у Галерији позоришта отворена је и изложба „Манастири да су светлост свету", аутора Мирољуба Стојчића, ахривског саветника и Бранислава Борића, архивисте Историјског архива „31.јануар" Врање. Изложбу је отворио председник Скупштине града др Дејан Тричковић. О значају изложбе која прати двотомно издање књиге „Манастир Свети Прохор Пчињски 1903 – 1973, аналитички инвентар" говорили су и директор архива Боривоје Манасијевић и један од аутора Мирољуб Стојчић.
„Светосавска недеља" наставља се и током викенда. У суботу од 19 сати на програму је представа „Принц се неће вратити", а у недељу, такође од 19 сати, у позоришту ће бити одржан концерт вокалног састава „Константин" из Ниша.
Извор: Епархија врањска