Патријарх Кирил: „Наша дужност је актуелизација православне вере у сваком конкретном животном контексту“
Дана 24. маја 2022. године, на дан равноапостолних Методија и Кирила, словенских учитеља, после Литургије у Саборном храму Христа Спаситеља у Москви, уприличен је пријем поводом Дана словенске писмености и културе и имендана Његове Светости Патријарха Кирила, саопштила је прес служба Патријарха московског и целе Русије.
У име представника Помесних Православних Цркава при Московском Патријаршијском престолу, Његовој Светости се поводом имендана обратио настојатељ Антиохијског Подворја у Москви митрополит филипопољски Нифон.
„Ви сте једини Богом тако обдарени духовник Православног света који у књигама, беседама и говорима политичким лидерима говори о људским правима, истичући не само слободу, већ и одговорност“, нагласио је архипастир. „Ви подсећате секуларни свет да људска слобода и права не представљају сведозвољеност, већ хришћанску норму, када човек има одговорност, а само слобода од греха јесте права слобода, да је прави хуманизам одсуство егоизма, и тада је човек у стању да види Христа у себи и ближњима.“
Он је напоменуо да Његова Светост Патријарх Кирил, као Предстојатељ Цркве, велике по својим подвижницима, проповедницима, теолозима, мученицима, позива људе да се постарају да им живот буде неодвојив од вере, и да се труди да „поведе народ иза ових светитеља по узаном путу, али једином у достизању нашег крајњег циља – Царства Божијег“.
„Ви поздрављате дијалог са различитим цивилизацијама, чак и онима у којима је Христос имплицитно присутан, али исказивањем љубави у тим односима осећамо присуство Христа“, напоменуо је владика Нифон.
Представник Антиохијског Патријарха при Патријарху московском и целе Русије обратио се Његовој Светости са жељом: „Молитвама Вашег небеског заштитника Светог равноапостолног Кирила нека вас укрепи Господ у Вашој Првосвештеничкој служби Свете Руске Цркве и Велике Русије на многаја љета“.
На крају пријема епископима – учесницима прославе обратио се Његова Светост Патријарх Кирил. Његова Светост је рекао:
„Руска Православна Црква је несумњиво средство задржавања (в. 2. Сол. 2:7), а веома је тешко бити одвраћајући фактор. Неко је спреман да изврши ту службу, неко је лицемеран, а неко издаје. Но, драге моје владике, оци, браћо и сестре, најважније је да наша Црква у овом судбоносном времену сачува јединство и верност Господу. И то не само никејско-цариградским Символом вере који се чита, већ верност свему чему смо научени. Увек морамо остати на страни истине, страни светлости, а наша дужност је да актуелизујемо своју веру у сваком конкретном животном контексту.
Пре свега, то је задатак наше епископије. Дато вам је много – и бели клобуци, и част, и поштовање, и љубав, али много ће се и тражити. Време је судбоносно: налазимо се лицем у лице са стварношћу на коју нас је упозоравало Свето писмо. Не зна се када ће се та пророчанства у потпуности остварити, али морамо разумети да, ако су силе зла добиле глобалну прилику да утичу на цео људски род, онда долази нешто што се никада није догодило у историји човечанства. Стога не само да треба да чувамо православну веру на речима, већ и да примењујемо своју веру и убеђења, како бисмо исправно проценили све што се дешава. А да та процена не буде субјективна, морамо бити заједно, морамо колективно сагледати проблеме са којима се данас суочавају наша Црква и наши народи. Веома се надам да ће саборни глас Руске Цркве помоћи да се одржи исправан вектор развоја не само нас и наших народа, већ, можда, и целог света. Наравно, у мери у којој свет жели да нас слуша.
Позивам све вас, драге моје владике, да се мобилишете, скупите, схватите важност службе коју носите. Данас морамо радити на томе да ниједан човек не оде из Цркве, да људи свесно долазе у Цркву, да се ојача духовни утицај Руске Православне Цркве на цео наш народ, па и на цео свет. То је наш позив, а то није максимализам, нити су то фантазије. То је реалност.
Наша Црква, Црква-мученица, Црква-Исповедница, прошла је кроз најтеже путеве сведочења Господа, али је остала верна Христу у условима скоро потпуног безбожништва. И данас не смемо да подлегнемо никаквим саблазнима, никаквим искушењима, већ да сачувамо своје јединство и оснажимо Православље не само као део културне традиције, већ као истински спасоносну веру, ону која је способна да наоружа људе снагом да се одупиру апостасији.
Никада нисам изговорио овакве речи, али их изговарам данас са уверењем да ћете ме добро разумети. Наступају посебна времена – како за наш народ, тако и за нашу Цркву. И дај Боже да у овим новим условима умемо да испунимо наш позив у складу са нашом заклетвом, архијерејском и свештеничком, и да до смрти будемо верни Господу и Спаситељу. Дај Боже да нико од нас не буде пред избором између верности или смрти, али свако мора да схвати да верност уједно и значи верност до смрти. Не можемо бити верни годину-две – морамо остати верни Цркви и својој заклетви до краја времена. Нека Господ учврсти наше јединство, које не подразумева никакво оклевање, никакво падање у раскол или јерес, јединство без којег је савременом свету немогуће проповедати Христа.“
Његова Светост Патријарх Кирил увече је присуствовао концерту на Црвеном тргу посвећеном Дану словенске писмености и културе.
Извор: Мospat.ru