Type Here to Get Search Results !

О врлини

Врлина бива по ономе што тражимо и што желимо. Отуда је врлина (αρετη) оно што је жељено (ερατη), односно достојно љубави или љубљено, када се промени редослед слова. Врлина је тако љубљена имовина за којом сви жуде (ερωαιν) или којом су сви занети (αιρουνται). 


По другима, врлина (αρετη) је од уздизати (αιρειν) и ка Небу слати душе. Василије Велики каже: „Ово је врлина – отклањање од зла и чињење добра“. А Григорије Ниски каже:“ Врлина је благо без господара, неспутано и слободно од сваке нужде; оно што је по нужди и што је наметнуто врлина бити не може. Врлина је мера измећу крајности у свакој ствари. Врлина не би могло бити оно чему недостаје дужна мера или што ту меру превршује. Када је, на пример, реч о мужеству, његов недостатак је кукавичлук, а сувишак дрскост.“ Ко је причастан истинској врлини, никоме другом до Богу је причастан, јер Он је свесавршена врлина. Василије Велики каже:“ Једино је врлину од све имовине немогуће одузети и она остаје и за човековог живота и после његовог скончања.“

А Златоуст каже: „Једино врлина зна да ће са нама отићи. Једино она прелази у тамошњи живот. Непокорива је врлина и ништа је не може свладати – ни ропство, ни сужањство, ни сиромаштво, ни болест, нити највећи тиранин од свих – смрт. Врлина нам и тамо даје сигурност и тамо крај нас стоји. Врлина човека чини ангелом, а душу крилати за небо.“ Пелусиот каже:“ Врлина је благо и потребно и корисно, и добро и долично, и целисходно и часно – потребно, јер ништа није потребније од исправног живљења; корисно, јер води блаженству; добро, јер часним чини оне који га имају; долично, јер их украшава; целисходно, јер њена пуноћа ослобаћа од мука, а часно, јер ништа није часније од њега“.

А Кирил Александријски каже:“ По општем суду, врлина није тек било коме приступачна, већ је неприступачна и тешка.“

Златоуст каже: „Уста врлине су мудрост, расудност и знање духовних славопоја, а срце је опит Писама, чување тачних учења, човекољубље и честитост. Има она и ноге, и веште руке добрих дела, има и душу – благочашће, а и златне груди и од дијаманта јаче мужество.“

Кирил Александријски о врлини каже ово: „Тамо су кротост, смирење, тежња правди и језик који се одучио да говори напразно и тим пре оно што је грешно, него је чак правде и истине делатник, онамо где је вечно светла и пресавршена врлина.“

Божанствени Златоуст, тумачећи речи „нека шако засија светлост ваша„, каже: „То значи – нека врлина буде силна, моћан нека је огањ и неисказана светлост, јер када је врлина толика, немогуће ју је сакрити, па макар је и безброј пута засенио онај чија је (Беседа 15. на Матеја).


Свети Нектарије егински

Рубрика