Type Here to Get Search Results !

Приказ Преображенског броја часописа "Живоносни Источник"


Велика нам је радост и част да Вас обавјестимо, да је, благословом Његовог Преосвештенства Епископа зворничко-тузланског господина Фотија, из штампе изашао нови – ПРЕОБРАЖЕЊСКИ број часописа Епархије зворничко-тузланске - „ЖИВОТВОРНИ ИСТОЧНИК“. Као и до сада, часопис доноси бројне текстове за које смо сматрали да ће бити интересантни нашим читаоцима.


На самом почетку доносимо бесједу протонамјесника Немање Ерака, одржане 8. јуна ове године, поводом прве литургијске прославе Светих мученика зворничко-тузланских. У њој отац Њемања говори о огромном страдању које је претрпјело српско свештенство и његова паства у XX  вијеку на територији Епархије зворничко-тузланске. Страдалничка историја српског народа, нарочито у XX вијеку, показала је по ко зна који пут актуелност јевађељских ријечи: „Ако ко хоће да иде за мном, нека се одрекне себе и узме крст свој и за мном иде“ (Мт. 16, 24).

Следећи текст је протојереја Радмила Радовића - „Преображај Божије творевине“, у којем аутор говори о важности Христовог Преображења на Гори Тавор за преображај и спасење саме Божије творевине.

Данас се много говори о екологији и о тзв. „Зеленој агенди“. Предлажу се разна рјешења за рјешавање нагомиланих еколошких питања и изазова. Сва она се махом своде на смањивање даљег загађења животне околине, што је сасвим оправдано. Међутим, прави смисао човјековог односа према природи,  није само њено чување од загађења, већ, прије свега, њено литургијско узношење Господу Богу на дар и њено освећивање, а самим тим и преображавање у Христу Исусу

Даље читамо превод 125. Писма светог Василија Великог, тј. препис Символа вјере који је свети Василије издиктирао, а потписао Евстатије епископ Севастијски.

Доносимо и интервју Епископа Фотија  под насловом „Морамо се вратити родољубљу“ у којем Владика објашњава смисао и циљ свог бављења духовном поезијом. Неке од његових пјесама су доживјеле и своја студијска издања у извођењу свештеника Богдана Стјепановића. Владика нас подсјећа да је поезија таленат. Пјесма је љепота, а љепота ће, по Достојевском спасити свијет.

Преносимо и текст чувеног руског философа и мислиоца Александра Дугина „Поредак катехона“ у којем аутор указије да је Русија данас у борби против цивилизације хаоса. Тековине данашњег Западног свијета (ЛГБТ агенда, глобализам, техноцентризам, трансхуманизам, леберализам, woke(пробуђена) агенда...) су директно уперене не само против Русије и руског народа, већ и цјелокупног човјечанства. Те тековине стварају хаос, а Русија се данас управо бори да тај хаос не превагне и не однесе побједу. Русија је антитеза хаосу.

У наставку, као допуна и поетски израз претходног текста, налази се и пјесма чувеног руског пјесника Александра Сергејевича Пушкина „Клеветницима Русије“.

Пажњи читалаца препоручујемо и текст „Срби и повратак богова (идола) – Ваала, Иштари и Молоха“, који потписује уредник часописа протођакон Бојан Чечар. У њему се указује на могуће објашњење свега онога кроз шта данас пролази српски народ, али и цијели свијет. Ријеч је о томе, да данас на сцени имамо повратак паганских богова, тзв. „црног тројства“ из Старог Завјета: Ваала, Иштари и Молоха. Ако читамо Стари Завјет видјећемо да је јеврејски народ често долазио у искушење да се окрене од Бога живота – Јахвеа и да се приклони овим страшним и гадним идолима. Та њихова духовна апостасија (отпадништво) биће узрочник и њихове физичке пропасти. Службе које су њима приношене су биле: сакрална проституција, педерастија, педофилија и жртвовање људи (нарочито беба!). Ово идолослужење биће и узрок, као што рекосмо, пропасти Јеврејског царства и њиховог одвођења у Вавилонско ропство. Ова паганска божанства су била протјерана и са појавом Цркве и Христовог Јеванђеља. Њихов утицај у свијету је у значајној мјери био смањен. Данас се она опет враћају, а Црква Христова и Његово Јеванђеље бивају протјеривани, забрањивани и сузбијани. Немилосрдна трка за стицањем новца, енормних богатстава, сексуална револуција тј. неморал, ЛГБТ покрети и друге перверзије, као и безбројни абортуси, више су него јасни знаци да су се богови вратили. Нажалост, и наш српски - светосавски народ све се више приклања њима.

Поред наведених текстова, часопис доноси и следеће: „Настанак Евхаристијске свијести код човјека“ протонамјесника Младена Јурошевића“, бесједу под насловом „Црква покрова Пресвете Богородице у Тешњу“ коју је одржао Алекса П. Касаповић, „Образовање и васпитање у Цркви“ од ђакона Горана Марјановића итд.

Надамо се да ће нашим читаоцима Преображењски број бити на духовну поуку и корист и да ће у њему пронаћи одговоре на духовна питања, која се пред њих постављају.

Часопис ће ускоро бити доступан у парохијским храмовиа широм наше богомспасаване Епархије.

Претходне бројеве у цјелости можете пронаћи и преузети ОВДЈЕ

 

Бојан Чечар, протођакон

Главни и одговорни уредник

Издавачке куће Епархије зворничко-тузланске „Синај“

Бијељина


Извор: Епархија зворничко-тузланска

Рубрика