По благослову Његове Светости патријарха српског Иринеја, књига „Свештеномученик Недељко Стреличић“ , аутора парохијског ђакона при цркви Светих Вартоломеја и Варнаве Александра Аздејковића, угледала је светло дана о Васкрсу 2019, а њено прво представљање било је у понедељак 25. новембра 2019. године у Центру за културу у Раковици.
Издавач књиге је Књижевно друштво Раковица са председником мр Николом Рајаковићем, рецензент књиге је др Ена Мирковић са Института за српску културу у Приштини/Лепосавићу, док су лектуру извршили протођакон Радомир Ракић и мср Срђан Петровић.
Књига је посвећена Христовом војнику, великом сину још већег оца, свештеног мученика патријарха српског Варнаве, који је често долазио у Раковицу и својим прилогом учествовао у самом настајању овог Божјег дома. Свештеномученик Недељко Стреличић је био парох раковачки, проповедник гласа који се далеко чуо и новим комунистичким властима сметао, јер је јеванђељским речима ометао преваспитавање народа који је требало да служи утвђеном култу личности. Уз лажне оптужбе, по много тачака је оптужен и стрељан 1945. године.
Мала је била галерија Центра за културу 25. новембра 2019. да прими све заинтересоване за ову тему страдања српског живља под комунистичким режимом, о чему сведочи и ова књига која изванредно расветљава мање познате чињенице из историје Српске Православне Цркве. У публици, поред свештенства, потомака убијеног раковичког свештеника Недељка Стреличића били су чланови Књижевног друштва Раковица, које предњачи по с вом раду и односу према историји, култури и духовности српског народа.
О књизи је говорила историчар др Ена Мирковић, која је казала да је аутор на слојевит и историјски документованим чињеницама приказао комплетну биографију невино страдалог раковичког свештеника, дајући много ширу слику о револуционарном терору у првим годинама после Другог светског рата и страдању невиних грађана. Др Мирковић је казала да је комунистичкој власти очигледно сметала Црква са којом је имала несугласице, и подсетила је на чињеницу да је Цркви одузето 70.000 хектара земље и 1.180 зграда.
„Ђакон Александар Аздејковић, користећи се изјавама савременика и потомака које је сакупио током свог дугогодишњег истраживања, али и више различитих архива, међу којима је и архива Општине Раковица, описује врло детаљно прогон и ликвидацију тзв. ‘народних непријатеља’ и ‘сарадника окупатора’ од стране нових власти. Аутор је настојао да што подробније представи сведочанства и архивску грађу до које је дошао током свог истраживања у периоду у коме је страдао већи број свештеника Српске Православне Цркве, који су свакако спадали у категорију неборачког свештенства...
Пратећи трагичну судбину оца Недељка Стреличића, који је 1945. године одведен из свог стана од представника комунистичких власти и потом се више никада није вратио, аутор излаже слику периода у коме су угледни појединци, представници грађанства и свештенства у таласу револуционарног терора преконоћи постали обесправљена и непожељна лица , грађани другог реда,“ казала је др Ена Мирковић, али и опоменула да се не држимо типизације нити генерализације, већ да задржимо потпуну објективност, без острашћености, како бисмо једном учинили, пре свега, да се зло не заборави, нити понови, да дођемо до помирења како бисмо градили здраву будућност.
Модератор вечери је била Зорица Маринковић, координатор пројекта У име народа! и сарадник на графичкој припреми књиге.
О судбини страдалника под револуционарним терором дуго се ћутало, а у историографији овакве теме су деценијама заобилањене, литературе није било, а сведоци су обично били недоступни због застрашености од комунистичког режима. Међутим, истина је учинила своје и у скорије време се о овим важним, пре свега моралним темама у домаћој јавности почело отворено говорити. Ова документарно-историографска књига садржи поглавља: Судбина Цркве и грађана у ослобођеном Београду; Житије свештеномученика Недељка Стреличића; Прогон и страдање; Рехабилитација - пут ка канонизацији; Тропар, Кондак и Акатист свештеномученику Недељку раковачком и Документи и фотографије.
„Отргнут од заборава, свештеник Недељко Стреличић је представљен јавности као још један у низу незаборављених српских свештеномученика и многих хришћанских мученика који живот свој положише за веру Христову. Његово страдање слободно можемо повезати са конкордатском кризом, где је као учесник „Крваве литије“ 19. јула 1937. године, као и многи, био тучен и цепан од стране жандара, о чему сведочи фото-документаицја. По сведочењу појединих грађана, остао је запамћен као велики противник конкордата и борац за веронауку у времену комунизма...“ - пише у предговору аутор књиге.
Шта је подстакло на писање ђакона Александра Аздејковића, који се већ књигом и филмом о Голготи раковачке парохије уписао у ред добрих истраживача?
Одговор на то даје сам аутор: „Подсећање на свете мученике је и наша хришћанска обавеза. Древни хришћански писац је забележио да треба посећивати оне који су због вере у затворима: „Ако то чините, биће вам урачунато као страдање; наиме они су мучеништво искусили, а вама је мучеништво придодато као саучесницима подвига“ (Апостолске установе, књ. 5, 1-6).
Издавањем ове књиге учињен је један помак у ревизији историје српског народа, као и уисписивању и допуни историје Српске Цркве из времена о којем се није смело говорити, писати и објављивати. Ова књига има за циљ да српски свештеници, исповедници вере, професори и друге јавне личности не буду заборављени, јер много тога учинише за будуће нараштаје. А ми смо им остали дужни.“
Извор: Инфо-служба СПЦ