Type Here to Get Search Results !

Изабрани митрополит Јоаникије: Благодат и милост преносе и на земљу Свети анђели Божији

 

Свештена царска лавра Манастир Светог Архангела Михаила – Михољска Превлака код Тивта данас, 26. јула, на Сабор Светог Архангела Гаврила литургијским сабрањем прославила је своју славу.


Звучни запис беседе


Свету архијерејску литургију служио је Његово високопреосвештенство изабрани Митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије уз саслужење епископа: пакрачко славонског г. Јована, буеносајреског и јужно-централно америчког г. Кирила и будимљанско-никшићког г. Методија.

Овим молитвеним сабрањем започела је и IV Међународна духовна академија “Свети Јевстатије Превлачки” (26-30. јула), која је посвећена блаженопочившем Митрополиту Амфилохију који је идејни творац и са чијим благословом је овај симпосион радио.

Архипастирском бесједом сабранима се обратио Преосвећени владика Јован који је казао да су у историји људског рода, у историји стварања, као  и у Божијој савршеној великој историји, архангели и ангели више него живи и обични, више него хладни вјесници који долазе однекуд другдје. Нагласио је да се ангели појављују изненада, да се појављују незвани и ниоткуда и збуњују људе. Објаснио је да је страшно видјети архангеле и срести се с њима. У прилог томе подсјетио је да ангели доносе оно што је непредвиђено па и сама Пресвета Богородица када је аргангел Гаврило, кога данас прослављамо, дошао пред Њу, није била задивљена него зачуђена. У цијелом Старом завјету архангели и ангели се појављују да ниодкуда, учине нешто невиђено и њихова појава је страшна.

“Када је цар Давид одлучио да преброји народ, да изведе први попис становништва, па је то учинио без благослова Божијег и народ јеврејски, народ изабрани, почео је да умире од куге. Старозавјетна црква почела да умире на његове очи и он је трпио док није пао пред Богом и рекао: Доста је Господе!. Тада се јавио архангел Гаврило на сјеверним зидовима Јерусалима и зауставио покољ. И на том мјесту је у Светој земљи, у Светом граду, сазидан српски манастир Светих архангела”, бесједио је владика Јован и додао да се приликом припреме Асираца да освоје Јерусалим, када су преплавили сјеверно поље Јерусалима, на том мјесту појавио Архангел и разагнао асирску војску.

Подсјетивши да се и Авраму, чији смо сви ми пород и за кога је Господ обећао да ће имати порода као пијеска у мору, Бог живи, Бог Тројица јавља у лику три ангела. Они благовијесте Сари да ће имати сина. И она је била зачуђена и казала да је њена утроба сасушила:

“Подсмија се ангелима и рече: Како то може бити? А они јој одговорише, нашом пословицом, ко се посљедњи смије, најслађе се смије.Зашто? Име које је Аврам морао да надјене дјетету је Исак –  онај који ће се смијати јер се мајка његова смијала Богу и ангелима. А Бог кроз Исака се смије посљедњи. Он се насмијао Сариној сумњи и Аврамовом чуђењу и дао им сина у стотој години.”

Још једном је владика нагласио да архангел није хладна свјетлост, него је, више и од нас људи, непредвидив, неиспитан, ненадан, страшан као што ће страшан бити Други долазак Христов:

“Господ ће судити са свим својим архангалима око себе. Судиће непредвидиво, милосрдно, јер је Царство Оца и Сина и Светога Духа, Тројице једносушне и нераздјељиве, Царство вјечно, Царство милосрђа, и слава Богу Тројединоме. Амин!”, казао је Његово преосвештенство Епископ пакрачко-славонски г. Јован.

На крају Свете службе Божије благосиљан је и преломљен славски колач. Изабрани Митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије је честитао празник и благословио Сабор православне омладине Црне Горе који се традиционално сваке године на овај дан одржава на темељима древне светиње.

Високопреосвећени је у својој архипастирској бесједи казао да је Господ Исус Христос говорећи својим светим ученицима и апостолима: Идите и крштавајте све народе у име Оца и Сина и Светога Духа, благоизволио да сви народи буду једно у Цркви Божијој, да се сједине у заједницу Духа Светога, да живе заједно са свима Светима.

“То је наш блаженопочивши Митрополит проповиједао и учио, али понајљепше што је учинио је то што је основао овај омладински сабор на Превлаци и замислио га да буде свеправославни. И  јесте свеправославни”, бесједио је владика Јоаникије.

Подсјетивши да је Братство православне омладине Црне Горе раније водио отац Мијајло Бацковић, а сада адвокат Иван Булатовић, казао је да је на сабрању православне омладине ове године примјетно мањи број гостију са стране због епидемије.

“Важно је да се не прекине и да се настави. Блаженопочивши Митрополит је изабрао баш ово свето и мученичко мјесто, да се овдје сабира православна омладина на овај празник Светога архангела Гаврила и осталих сила бестјелесних.

Ово свето мјесто гаји дубоко памћење, још од древних хришћанских времена овдје је била светиња и манастир. Касније када је Свети Сава основао Жичку архиепископију, оснивајући епископије по српским земљама овдје је у обновљеном манастиру Светих архангела на Превлаци основао Зетску епископију.

“И ова светиња заблистала је Божијом истином и правдом, милошћу и свјетолошћу. Одавде се ширило Јеванђеље у старој Зети и приморју, и овдје је било много светих подвижника и монаха и епископа. Један од њих је Свети Јевстатије, који је овдје био епископ, родом из Будимљанске жупе, овдје је постао монах, и касније архиепископ жички. Овјенчан је светошћу због свога светога живота”, проповједао је изабрани Митрополит.

Додао је да не треба заборавити да је овај манастир био жариште духовности и културе. Недалеко одавде је писана Иловачка крмчија, један од најљепших споменика ћирилићне српске писмености, као и друге знаменитости наше културе. Митрополит је казао да је ово мјесто свето и мученичко и да је, хвала Богу, започета обнова манастира на Превлаци:

“Започета је обновом духовности. Управо из овога омладинскога сабора започиње обнова манастира Превлаке, јер млади људи су били увијек носици обнове. И наш Митрополит Амфилохије је то тако и  замислио, да се прво обнови духовност, душа, заједништво, вјера, да се сјединимо у љубави, да ово мјесто постане саборно мјесто, а касније ћемо да зидамо и обнављамо, даће Бог. И надамо се да су  та времена дошла, да ће овај сабор полако да обнавља ову светињу и да ће брзо започети и обнова ове древне, једне од најславнијих цркава за наш  род.”

Истакао је задовољство што је овогодишњи сабор православне омладине посвећен блаженопочившем Митрополиту и што је манастирско братство са игуманом оцем Бенедиктом организовало и Митрополиту Амфилохију посветило велики научни скуп и разне свечаности у оквиру Међународне духовне академије “Свети Јевстатије Превлачки”.

“Оно  што је најважније је да се присјетимо да је управо наш блаженопочивши Митрополит био носиоц духовне обнове. Он је улио нову радост и нови живот Цркви  Божијој овдје у Црној Гори окупљајући дјецу и омладину, и овдје и на Цетињу. Знао је да са дјецом и омладином буде као дијете. Иако су га године стизале, и сиједе власи, па смо га прозвали ЂЕДО, увијек је био млад и носио тај дух обнове. Сви смо се око њега сабирали. Био је стуб свете вјере православне, духовности и мудрости. Приводио нас је Христу Господу, Спаситељу и проповиједао нам ријеч Божију”, бесједио је Високопреосвећени Митрополит Јоаникије.

Оно чему сви свједочимо је да је све што је Митрополит Амфилохије започео напредовало и цвјетало.

“И пошто је он отишао у наручје Божије надамо се да нас није напустио него да је остао са нама и да ће стално бити са нама. Јер таква је благодат коју Господ даје својим угодницима, и када оду у наручје Божије да остану у души у срцима вјерних. И то се сигурно догодило, видимо то и по овом нашем данашњем сабору”, поручио је владика.

Овај сабор је у име Божије, у име Христа Господа, а када је у име Његово, како је казао владика, он је и у име светих Његових: у име Светог архангела Гаврила онога који стоји пред Престолом Божијим и непрестано славослови Бога са осталим анђелима и арханђелима.

“Али благодат и милост преносе и на земљу Свети анђели Божији. И ова света служба коју смо данас вршили у име Божије је таква да у њој учествују и анђели и светитељи, и Божији угодници и праведници, заједно са нама приносећи молитве Господу. И зато је овај сабор Свети и свијетли сабор. И наравно као Божијег угодника осјећамо међу нама и нашега блаженопочившега Митрополита, као и блаженопочившега Епископа захумско-херцеговачког Атанасија, који је овдје долазио и проповједао, и радовао се започетој духовној обнови кроз коју је видио да ће да се обнови и ова светиња. Велике су његове заслуге и остао је у нашим срцима и памћењу”, казао је изабрани Митрополит црногорско-приморски.

Подсјећајући на лик о. Момчила Кривокапића, који је имао велику заслугу у формирању овога сабора православне омладине, нагласио је да је и он имао у себи тај дух обнове те да су сви они дјеловали као прави духовни пастири који су увијек ишли напријед.

На крају изабрани Митрополит црногорско-приморски г. Јоникије је исказао благодарност свима који су узели учешћа у овом Светоме сабору: свештеницима из Украјине, професорима из Грчке, православној омладини из Румуније и другима.

Након Свете литургије у порти манастира изведен је богат културно умјетнички програм у организацији Братства православне омладине Црне Горе.

Раднио дио Превлачке духовне академије својим поздравним словом отворио је изабрани Митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије, а послије њега сабранима се обратио архимандрит Бенедикт, игуман превлачки, и Андрија Радуловић из Министрства просвјете, науке, културно-умјетничког стваралаштва.

Oвогодишњу МДА својим свједочењем о личности, дјелу и мисији Митрополита Амфилохија започеће протојереј-ставрофор Гојко Перовић, а послије њега ће говорити Његово преосвештенство Епископ пакрачко-славонски г. Јован и Његово преосвештенство Епископ буеносајрески и јужно-централно амерички г. Кирило.

За вечерас у 18 часова најављена је промоција ,,Међународног зборника радова у част Митрополита Амфилохија и Епископа Атанасија (Јефтића)” професора др Микоње Кнежевића, на којој ће поред аутора своје излагање имати и изабрани Митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије и проф. др Јелица Стојановић.

Организатори симпосиона су најавили да ће међу овогодишњим учесницима МДА “Свети Јевстатије Превлачки” бити: академик Матија Бећковић, професор др Богољуб Шијаковић, професор др. Милош Ковић, свештеници Оливер Суботић и Александар Јовановић из Београда, игуман Јефимије, ректор тулске духовне академије из Русије..

Ово је прва година без присуства зачетника и главног покретача традиционалног превлачког саборовања, блаженопочившег Митрополита Амфилохија, и да је то један од разлога да оно буде тематски и молитвено њему посвећено.


Извор: Митрополија црногорско-приморска