Type Here to Get Search Results !

Руски манастир у Суздалу обележава 30-годишњицу обнове после вишегодишњег прогона


Један од најстаријих руских манастира обележава тридесетогодишњицу обнове после вишегодишњег прогона под безбожним атеистичким режимом. Главна прослава јубилеја женског манастира Покрова Пресвете Богородице у Суздаљу одржана је на храмовну славу манастира почев свеноћним бденијем на Покров 13. октобра, које је служио епископ ковровски Стефан, викар Владимирске епархије. Свештенству и сестринству придружили су се благочестиви парохијани и поклоници.


Сутрадан је служена рана Литургија у доњој цркви посвећеној Светој Софији Суздаљској. Митрополит владимирско-суздаљски Тихон је потом служио заупокојену Литургију у Саборном Покровском храму. Митрополиту су саслуживали епископ Стефан као и локално и гостујуће свештенства.

Појањем су учествовале и игуманије и сестринства још неколико манастира.

Поводом тридесетогодишњице митрополит Тихон је благословио игуманији Екатерини (Кожевниковој) право ношења напрсног крста украшеног драгуљима. Епископ Стефан је потом предводио литију око цркве, током које је служен помен на гробу мати Софије (Комарове), прве игуманије обновљеног Покровског манастира .

Мати Екатерина је заблагодарила митрополиту Тихону на служењу и поклонила му икону Покрова Пресвете Богородице. Заузврат је Владика казивао о историји и значају манастира, где су чак и високи руски функционеи долазили ради духовног вођења и утехе.

Потом су сви присутни позвани на свечану трпезу љубави, током које су погледали документарни филм „Биће славан овај манастир...“, снимљен 2017. године на двадесетпетогодишњицу ове свете обитељи. Сви су добили и нову књигу посвећену садашњој годишњици која говори о занављању манастира.

Манастир Покрова Пресвете Богородице у Суздаљу основан је 1364. године под кнезом Дмитријем Константиновичем, иако од првобитних дрвених грађевина није сачувано ништа. Саборну цркву Светог Покрова и порту, који су преживели до данас, подигао је цар Василије III  у 16. веку.

Манастир је био дом многим значајним личностима у руској историји, како монахињама тако и затвореницама, од којих је прва била Соломонија Сабурова, супруга Василија III, која је била оптужена за неплодност, а затим била пострижена у монахињу 1525. године.

Манастир је затворен 1923. Г. и преуређен у лабораторију за биолошко оружје. Педесетих и шездесетих година прошлог века обновљена су манастирска здања и отворене музејске изложбе. Касније је у катедрали била и концертна дворана. Занављање монашког живота у Покровском манастиру  почело је 1992. године.


За наш портал превод са енглеског приредила:

проф. Сања Симић де Граф,