Type Here to Get Search Results !

Јелена (Анастасија) Тонић четврт века на челу хора храма Светог Александра Невског


У сусрет празнику Рождества Христова, проф. Јелена (Анастасија) Тонић, диригент хора који делује при београдском храму Светог Александра Невског, прославила је јубилеј - 25. година уметничког руковођења наведеним хором. Са званичне интернет странице храма Светог Александра Невског, доносимо видео-прилог:

* * *

У новембарско-децембарском 388. броју "Православног мисионара", званичног мисионарског гласила Српске Православне Цркве за младе, објављен је разговор са Јеленом (Анастасијом) Тонић, диригентом хора београдског храма Светог Александра Невског, са којом је разговарао катихета Бранислав Илић, члан уређивачког одбора овог мисионарског гласила. Интервју можете прочитати на нашој интернет страници:

Интервју катихете Бранислава Илића са диригентом Јеленом Тонић: Трудом и ревношћу у појању може се светитељски лик задобити


Животопис Јелене Анастасије Тонић

Рођена у Београду, где је завршила Осму (данас Трећу) београдску гимназију – преводилачки смер и средњу музичку школу „Јосип Славенски“, одсек за општу музичку педагогију и инструментални одсек (главни предмет клавир).

Студије на Факултету музичке уметности у Београду завршила је на одсеку за Општу музичку педагогију. Дипломски рад на предмету Хорска литература, са темом „Кола Јосифа Маринковића“ одбранила код ментора ред. проф. мр Милоја Николића.

Од 1993. године пева, а од 1997. године и води Црквени хор Свети Александар Невски при храму св. Александра Невског у Београду. Прва, основна знања о улози музике у богослужбеној православној пракси стекла је кроз рад са Хором. Певајући у Студијском хору Музиколошког Института САНУ у Београду упознаје се са звуком, тумачењем и интерпретацијом старе српске црквене музике као и са православном музиком средњег века других појачких традиција. Познанство и драгоцени контакти са академиком др Димитријем Стефановићем и проф. др Даницом Петровић омогућили су даље усавршавање у области хорске црквене музике кроз учествовање на духовним академијама „Корнелију у спомен“ – као полазник и као диригент ангажован на раду са хором који су чинили полазници курса:

  • у манастиру Јошаница 2000. и 2002. (организован под покровитељством блаженопочившег епископа Саве Вуковића)
  • у Трстенику 2000. (у организацији Mузичке школе у Трстенику)
  • у Нишу 2001. (у организацији Светониколајевске цркве у Нишу)
  • у Прокупљу 2003. године (у организацији града Прокупља)
  • На семинару „Недеља српске духовне музике“ у Хановеру (2003) учествовала је као асистент др Димитрија Стефановића (у организацији Музичке Академије и Православне црквене општине у Хановеру)

Приредила je пропратни текст за други компакт диск Камерног хора Одсека за црквену музику и појање Музичке Академије Источно Сарајево (дир. Раде Радовић) који садржи кратки историјат сваке нумере, текст песме – превод као и кратку биографију композитора.  

Будући да је сврха рада са црквеним хором Свети Александар Невски превасходно учествовање у богослужењима то је за потребе хора урадила бројне хармонизације празничних песама које није било могуће наћи у обради за мешовити хор у постојећим нотним издањима.

Радом на истраживању рукописне заоставштине Корнелија Станковића бавила се у оквиру пројекта којим руководи проф. др Даница Петровић (издавање Сабраних дела Корнелија Станковића).

2002–2011. године у звању вишег асистента радила на Музичкој Академији у Источном Сарајеву, на предметима Историја црквене музике и Анализа црквене вокалне литературе на Одсеку за црквену музику и појање.

Са супругом Дејаном има двоје деце.

* * *

Гошћа емисије "Хорски моменти", била је проф. Јелена Тонић, диригент хора при београдском храму Светог Александра Невског. Доносимо видео запис емисије у оквиру које је проф. Јелена представила хор којим већ пуних 25. година уметнички руководи. Емисија је на програму Телевизије Храм емитована 17. априла 2017. године:

Јелена Тонић у емисији "Хорски моменти": Литургија даје смисао постојању хора