Председник Синодалног одељења за односе Цркве, друштва и медија В.Р. Легојда је, учествујући у програму Светло вече на радију Вера, прокоментарисао наредбу да монаси Кијевопечерске лавре напусте манастир до 29. марта 2023. године, коју су им наложили државни органи Украјине, извештава Патриархиа. ру.
Представник Цркве је скренуо пажњу на обраћање Његове Светости патријарха Кирила, написано уочи почетка заседања Светог синода Руске православне цркве 16. марта. У апелу се истиче значај Кијевопечерске лавре за Украјинску православну цркву и за сав православни свет у целини, а указује и на трагичне чињенице које сведоче о прогону верника у Украјини пркосним кршењем свих законских норми од стране украјинске власти.
Гост емисије је напоменуо да представници многих међународних организација „нису ни изразили забринутост због онога што се дешава“ и истакао да се на садашњем нивоу информисања „претварати да се ништа не дешава значи порицати очигледно“. В.Р. Легојда је оно што се дешава око Лавре описао као „апологија безакоња“.
Начелник Синодалног одељења је подсетио да је историја притиска на канонску православну Цркву у Украјини почела убрзо након распада Совјетског Савеза. У постсовјетском периоду притисак је вршен са различитим степеном интензитета. Нова важна етапа у вези је с покушајем стварања такозване Православне цркве Украјине (ПЦУ), а од новембра прошле године, према речима представника Цркве, почела је нова рунда „подизања степена притисака и прогона“.
В.Р. Легојда је скренуо пажњу на апсурдност оптужби на рачун Украјинске православне цркве, уз напомену да „никакви покушаји Украјинске цркве да на сваки могући начин демонстрира своју потпуну лојалност властима нису довели до било чега“. Према речима председника Синодалног одељења за односе Цркве са друштвом и медијима, шокантне су репресије које украјинске власти спроводе над својим народом и чињеница да се милиони људи проглашавају непожељним грађанима своје земље. Он је подсетио да је Предстојатељ Руске православне цркве приликом отварања заседања Синода указао на несклад између декларације о привржености демократији и заштити људских права и њиховог грубог и дрског кршења.
Током програма, гост студија се дотакао теме позива украјинских власти на прелазак на расколничку „Православну цркву Украјине“. Према његовим речима, у овом случају „не постоји прелазак из једне структуре у другу њој сличну, већ прелазак од онога што јесте Црква ка ономе што је имитира“. Реч је о издаји „не само и не толико људи, већ о издаји, на крају крајева, самог Христа“, рекао је В.Р. Легоида.
„Канонска Црква је Црква коју је основао сам Христос“, рекао је шеф Синодалног одељења и подсетио да „Црква не може да се створи, може се само придружити њој или отпасти од ње“. Према његовим речима, напуштање „породице коју је створио Спаситељ“ значи „испадање из простора у којем се врше свештенодејства и где постоји апостолско прејемство“.
Водитељ се током програма дотакао теме епархија раздвојених линијом фронта. Одговарајући на релевантно питање, председник Синодалног одељења за односе Цркве са друштвом и медијима скренуо је пажњу слушаоцима да се став Цркве по овом питању огледа у одлукама Светог синода.
Како је напоменуо гост програма, постоји канонска логика, која је, посебно, спроведена у дело када се епархијски архијереј Ровенске епархије обратио Његовој Светости патријарху Кирилу са молбом да прихвати поверену му епархију под директну надлежност г. Патријарха московски и све Русије и Синода.
На крају програма, начелник Синодалног одељења је указао на значај и неопходност не само хуманитарне помоћи, већ и молитвене помоћи пострадалима. Према речима госта програма, са жаљењем констатујемо да са становишта прогона свештенства и парохијана канонске Православне цркве у тој земљи, „сада мало тога можемо да променимо, а и због тога што украјинске власти осећају своју некажњеност“ због прећутног саучесништва међународне заједнице и лидера земаља који би на овај начин могли утицати.
Превод с руског
редакција портала "Ризница"
Извор: Рravoslavie.ru