Последњи годишњи извештај владине агенције показује раст од више од 50.000 верника за 2021. годину, али не и у Католичкој цркви.
Док удео будиста и шинтоиста у становништву Јапана опада, број хришћана у земљи расте. Ово произлази из годишњег извештаја Државне агенције за културу за 2022. годину, како је известила новинска агенција SIR (уторак). Број чланова хришћанских Цркава у густо насељеној источноазијској острвској држави порастао је за око 52.000 у 2021.г. на око 1,97 милиона. Статистика је заснована на информацијама из верских заједница.
Хришћани чине само око један и по одсто становништва Јапана од више од 125 милиона, при чему већина – нешто мање од четвртине – припада Католичкој цркви. Међутим, за разлику од укупног броја хришћана, број католика је недавно пао за око 4.000 на око 431.000 верника. Према гледиштуе те Цркве, проблеми који стоје иза тога су слични проблемима у Европи, међу којима и отуђење млађих генерација од Цркве.
Већина Јапанаца су шинтоисти (87 милиона) или будисти (83 милиона), мада треба напоменути да многи у земљи истовремено припадају обема религијама. Према садашњој анкети, број припадника ове две групе опада, као и група груписаних као „друге религије” осим хришћана. Међу хришћанима, поред католичке мањине, постоје неколике протестантске Цркве и Јапанска православна црква.
Све у свему, Јапанци су релативно упознати са хришћанством, на пример из школских часова или својим упознавањем са хришћанском уметношћу, музиком или архитектуром. Такође су популарне хришћанске божићне традиције и венчања у „католичком стилу“, где матичари обучени као свештеници рецитују католичку формулу брака. Према анкетама, сваки десети Јапанац је током живота похађао католичку школу или универзитет.
Превод с немачког редакција портала "Ризница"
Извор: Кathpress.at