Петнаесто пленарно заседање Заједничке међународне комисије за богословски дијалог Римокатоличке и Православне цркве одржано је од 1. до 7. јуна 2023. године у Александрији у Египту. Заседањем је авраамовски и очински руководио Његово Блаженство папа и патријарх александријски и све Африке Теодор II.
* * *
Повезане вести:
У Александријској патријаршији окончан дијалог између Православне и Римокатоличке цркве
Александрија: Празник Педесетнице са члановима Међународне богословске комисије за дијалог
Присутно је било осамнаест чланова римокатолика, пошто неки нису могли присуствовати. Било је заступљено десет православних Цркава, и то: Васељенска патријаршија, Александријска патријаршија, Јерусалимска патријаршија, Румунска патријаршија, Грузијска патријаршија, Кипарска црква, Грчка црква, Пољска црква, Албанска црква и Црква Чешке и Словачке.
Комисија је радила под руководством своја два са-председавајућа, митрополита писидијског Јова (Васељенска патријаршија) и преузвишеног кардинала Курта Коха (Понтификална комисија за унапређење хришћанског јединства), а уз помоћ са-секретара, протопрезвитера Алексиса Торенса и монсињор Андреа Палмиерија.
За време отварања пленарног заседања, које је одржано у четвртак, 1. јуна, у Александријској патријаршији, Комисија је топло примљена код домаћина папе и патријарха Теодора II, који је истакао да се „богословски дијалог мора неговати како би се напредовало, доносили плодови на свим нивоима, уз искреност, достојанство и узајамно поштовање”.
У одговору, двојица са-председавајућих изразила су благодарност на гостопримству Александријској патријаршији и пренели Његовом Блаженству поздраве Његове Светости папе Фрање и Његове Свесветости васељенског патријарха Вартоломеја, који су истакли значај конференције у земљи тако великих Отаца и Просветитеља Цркве.
Првог дана састанка, по обичају, римокатолички и православни чланови заседали су одвојено како би усагласили свој предстојећи рад. Одбор се затим састао на пленарном заседању у свештеној Саборној цркви Благовести Пресвете Богородице како би размотрио нацрт текста који је припремио Координациони одбор на састанцима у Босеу (Италија 2018. и 2019) и Ретимноу (Крит 2022). Прво читање текста током неколико дана донело је много предложених амандмана и ревизија, које је потом прихватила комисија за израду нацрта, састављена од три православна и три римокатоличка члана.
Током дискусије размењена су различита мишљења. Ревидирани текст је потом достављен пленарном заседању, које је о њему детаљно расправљало и постигло усаглашеност о документу под називом „Саборност и првенство у другом миленијуму и данас“. Делегација Патријаршије Грузије изразила је неслагање са појединим члановима документа.
Дискусија је била усредсређена на саборност и првенство на Истоку и Западу током другог миленијума, при чему је пружена могућност да се заједнички чита историја овог питања и прилика за узајамну широку дискусију како би се „подстицало међусобно разумевање и поверење који су суштински услови за помирење на почетку трећег миленијума”. У свом закључку, документ који је одобрила Комисија наводи да је „међузависност саборности и првенства основно начело у животу Цркве“ и да се на то начело „мора имати на уму како би се задовољиле потребе и захтеви Цркве у нашем времену“.
Поред тога, Комисија је приметила да се опажа одређени неспоразум око тога како прихватити став „Апели по дисциплинским стварима који се упућују Цариградској столици као и другим столицама“ у документу донетом у месту Чјети (2016), став 19. Комисија је одлучила да горе поменути став треба читати у светлу 9. канона Четвртог васељенског сабора (Халкидон 451): „Ако архијереј или клирик има неслагање са митрополитом провинције, нека се обрати егзарху митрополије, или престолу царског града Цариграда и нека му се тамо суди“.
У суботу, 3. јуна, римокатолици су служили Свету Евхаристију у Катедрали Свете Катарине под председавањем кардинала Курта Коха, у присуству Његовог Блаженства папе и патријарха александријског Теодора II и православних чланова. Богослужењу су присуствовали и апостолски нунције у Египту Његова еминенција надбискуп Никола Тевенин и апостолски викар Александрије преузвишени бискуп Клаудио Лурати. После богослужења уприличен је пријем у Фрањевачкој монашкој заједници у Александрији.
У недељу, 4. јуна, православни су служили Свету Литургију на Педесетницу у свештеном патријаршијском манастиру Светог Саве Александријског. Богослужењем је началствовао Његово Блаженство папа и патријарх Теодор II, у присуству римокатоличких чланова. Касније је приређен пријем од стране грчке заједнице у Александрији.
У поподневним часовима чланови Комисије су посетили чувену Александријску библиотеку.
На богослужењима одржаним у суботу 3. и недељу 4. јуна молили су се за мир у Украјини и за покој недавно преминулих чланова Комисије.
У уторак, 6. јуна, чланове Комисије је дочекао и угостио генерални конзул Републике Грчке у Александрији, господин Атанасиос Коционис, у присуству Његовог Блаженства папе и патријарха Теодора.
У среду, 7. јуна, делегати су посетили Библиотеку и Архив Александријске патријаршије.
Током завршног састанка Заједнички комитет је изразио жељу да се следеће године одржи састанак Координационог одбора како би се наставио рад Комисије.
Састанак Заједничке комисије карактерисао је дух пријатељства и сарадње засноване на поверењу. Чланови су посебно ценили великодушно гостопримство Александријске другопрестоне цркве и изразили захвалност за сва успешна залагања главном секретару Светог синода Александријске патријаршије Његовом Високопреосвештенству митрополиту навкратском Пантелејмону и патријаршијском опуномоћенику Александрије, Његовом Високопреосвештенству митрополиту пелусиотском Наркису. Чланови топло препоручују молитвама верника даљи рад на дијалогу.
За наш портал превод са енглеског приредила:
проф. Сања Симић де Граф,
сарадник информативно-катихетског портала "Ризница"
Извор: Orthodoxtimes.com