Type Here to Get Search Results !

Отворен Богословски дијалог између Православне и Римокатоличке цркве у Александрији


Ујутру 1. јуна 2023. године у резиденцији Александријске патријаршије одржана је званична свечаност отварања Међународне мешовите богословске комисије за вођење богословског дијалога између Православне и Римокатоличке цркве.


Патријарх александријски и све Африке Теодорос II поздравио је 24 православна и 18 католичких учесника, кардинале, митрополите, свештенике богослове и богослове лаике. (Прим. ур: Не наводи се које помесне православне Цркве су заступљене преко представника – богослова, с обзиром на то да Московска патријаршија не учествује више у овим богословским дијалозима у организацији Цариградске патријаршије).

Александријски патријарх је рекао: „У дубокој љубави и великој радости поздрављамо сапредседавајуће и чланове Међународне мешовите комисије за богословски дијалог између Православне и Римокатоличке цркве у седишту Александријске патријаршије и све Африка, која има дугу историју и напредну будућност. Желимо Вам свима срдачну добродошлицу!”

„Опште је познато да богословски дијалог треба неговати, унапређивати и остваривати на свим нивоима уз искреност, поштење и узајамно поштовање. Контакти, разговори, међусобно разумевање и дијалог саставни су део Православне цркве. Досадашњи ток богословског дијалога двеју Цркава показао нам је да се за почетак дијалога морају створити услови међусобног поверења и добре воље. Услови слободе и љубави. Ово је веома важно.

Васељенска патријаршија, као „примус интер парес“ (прва међу једнакима) с правом је тврдила да је питање уједињења велико и најсветије и да није ствар личности, већ Православља. Стога је императив остварити трезвену сарадњу са свим помесним православним Црквама, избегавајући било какву исхитрену радњу“, рекао је Блажењејши.

Поред тога, изразио је братску љубав и поштовање према Васељенском патријарху Вартоломеју и Васељенској патријаршији, која је надлежна за координацију богословског дијалога унутар Православне цркве. Исто важи и за папу Фрању [унутар Римокатоличке цркве], додао је он. Генерални конзул Грчке, г. Атанасиос Коционис, изразио је срдачну захвалност грчкој држави на помоћи у одржавању скупа у Патријаршији.

Римокатолички копредседавајући Комисије кардинал Курт Кох уручио је у име папе Фрање Патријарху александријском вредан поклон – копију камена темељца, који је на почетку изградње цркве светог Петра у Риму 28. августа 1657. г. положио папа Александар VII. Обрадио га је чувени архитекта Бернини. Он је нагласио да се „ретко дешава да Папа преко свог представника пошаље поклон ван Свете столице“.


За наш портал превод са енглеског приредила:

проф. Сања Симић де Граф, 

сарадник информативно-катихетског портала "Ризница"


Извор: Оrthodoxtimes.com