Type Here to Get Search Results !

Студија: Велико интересовање за Библију - али је мало њих чита


Универзитет у Лајпцигу анкетирао је више од 1.209 лица са и без црквене припадности ради своје студије. - Социолог религије Пикел: 90 одсто оних који читају Библију и 63 одсто оних који је не читају, верује да Библија износи централне норме и вредности за друштво.


Према студији Универзитета у Лајпцигу у Немачкој, постоји велики јаз између основног интересовања за Библију и редовног читања. Према студији објављеној у четвртак, чак 40 одсто људи без верске припадности сматра да је библијски садржај занимљив. С друге стране, само 1,6 одсто Немаца чита хришћанску Књигу откривења сваког дана, а 3,2 одсто сваке недеље, иако више од сваке друге особе поседује штампани примерак. 30 одсто користи Библију бар једном годишње.

Репрезентативна студија, коју су водили социолог религије Герт Пикел и теолог Александер Диг, проведена је у оквиру истраживачког пројекта „Вишеструка употреба Библије у позномодерном друштву“. У том циљу, лајпцишки теолози су интервјуисали 1.209 људи са и без црквене припадности. Према њиховом мишљењу, то је прва репрезентативна свенемачка студија на ову тему.

Пикел је резултате видео као доказ да је Библија „важна за друштво као културно наслеђе“ упркос малом броју читалаца. 90 одсто оних који читају Библију и 63 одсто оних који је не читају, верују да Библија износи централне норме и вредности за друштво. 46 посто читалаца Библије такође верује да  политику треба водити на основу Библије.

Александар Диг је истакао могућност да се може повећати интересовање јавности за Библију новим и креативним понудама. Као пример је навео пројекат „929” у Израелу, при којем учесници сами читају једно од 929 поглавља Библије сваки дан, а затим размењују идеје путем апликације.

Пикел је такође предложио проширење дигиталних библијских понуда које углавном користе млађи људи. Према студији, око 11 одсто читалаца Библије има Свето писмо као е-књигу, као апликацију или их чита на веб локацијама на интернету. Аудио Библију углавном користе старији испитаници (9 одсто). Међутим, социолог религије је нагласио да дигитални формати не могу заменити штампану Библију.

Пикел је даље објаснио да се веза са Библијом углавном развија између четврте и четрнаесте године. Јавља се пре свега на часовима веронауке, богослужењима и током припреме за миропомазање (код католика у дечачком добу.- прим.ур.), под утицајем родитеља и дека и бака.


Превод с немачког редакција портала "Ризница"


Извор: Кathpress.at