Светом архијерејском Литургијом коју је у манастиру Подмаине служио Високопреосвећени Митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије, јутрос је у Будви почео тродневни Научни скуп “Савремено државно-црквено право”.
Владици је саслуживало свештенство и свештеномонаштво Румунске и Српске Православне Цркве.
Одслужен је и помен светопочившем Митрополиту Амфилохију и професору Јовану Ћирићу, директору београдског Института за упоредно право, који су оснивачи и зачетници Научног скупа о државном и црквеном праву, који се данас одржава по трећи пут.
“Помолисмо се Богу за блаженопочившега Митрополита Амфилохија и за професора Јована Ћирића, који су 2015. године, прије дакле осам година, у њиховој организацији одржали први велики научни скуп правника на тему односа цркве и државе”, рекао је Митрополит Јоаникије..
Он је рекао да је то имало изузетно позитивне последице у Црној Гори.
“Борећи се за правду и користећи знања најбољих правника из наше отаџбине и из иностранства, савјетујући се са многим умним људима, ми смо знали да истакнемо свој захтјев у оно вријеме када смо били потпуно обесправљени. Знали смо да га образложимо, не само уз помоћ правника него и ми свештеници сами били научили да се боримо за своја вјерска права. Наравно, увијек водећи рачуна да поштовање вјерских права доноси добро свима, па и држави, и знајући да ниједна држава не може имати унутрашњу стабилност, ако се у њој не поштују вјерска права”, рекао је Митрополит Јоаникије.
Рекао је да су Закон о слободи вјероисповијести и Темељни уговор који је потписан између цркве и државе веома важни кораци.
“То су важна достигнућа, али, наравно, нијесу све. То сада изгледа као да су мртва слова на папиру. Много од онога што је тамо уписано и утврђено на највећој инстанци се не поштује. И отприлике да ћемо морати још дуго времена да се боримо за своја вјерска права. Наравно, све оно што тражимо за нас, за Српску Православну Цркву, та иста права заступамо и за све остале традиционалне цркве и вјерске заједнице”, поручио је он.
Нагласио је да се, колико је год права и правде, уговора и резолуција, све мање поштују ти правни акти и да се врло често крше.
“Крше се од оних који би требало највише да промовишу право. Таква је ситуација, није нам то ништа непознато”, казао је Владика.
Казао је да му је изуизетна радост што данас настављајући дјело Митрополита Амфилохија и професора Јована Ћирића у организацији Цркве, уз помоћ Општине Будва почиње велики, монументални међународни научни скуп на тему односа између цркве и државе.
“То је изузетно важан догађај. Веома сам благодаран организаторима који су успјели да окупе тако велики број научника и који су успјели да све дивно организују да данас имамо једну велику духовну гозбу у Будви, изузетну прилику да чујемо најумније људе који нам могу разјаснити све што нас интересује на том плану”, закључио је Митрополит Јоаникије.
Научни скуп је затим почео са радом у Академији знања у Будви.