Type Here to Get Search Results !

О ваздуху и ветровима


Преподобни Јован Дамаскин: О ваздуху и ветровима


Ваздух је елеменат врло танан, влажан и топао, који је од ватре тежи, али је од земље и воде лакши; који омогућава дисање и говор; безбојан је, односно, нема боју по својој природи, провидан (јер лако прима светлост) и служи трима нашим чулима (јер помоћу њега видимо, чујемо и осећамо мирис); лако прима топлоту и хладноћу, сухост и влажност; у њега су све просторне кретње: горе, доле, унутра, напоље, десно, лево, као и кружне кретње. Он нема светлост из себе, већ бива осветљен Сунцем, Месецом, звездама и ватром. A то значе речи светог Писма да беше тама над безданом, које желе да покажу да ваздух нема светлости из себе, него да је суштина светлости нешто посве друго.

Ветар је, наиме, кретање ваздуха, односно, ветар је течење ваздуха, које поприма своје име у зависности од различитих места одакле тече. Ваздух, опет, има и свој простор: јер простор свакога тела је оно што оно обухвата. А чиме друго тела бивају обухваћена ако не ваздухом? Постоје, дакле, различита места, одакле настаје кретање ваздуха, од којих и ветрови имају своја имена; а има укупно дванаест ветрова. Кажу још да је ваздух гашење ватре или паре загрејане воде. Ваздух је, дакле, по својој природи топао, али се хлади због додира са водом и са земљом, тако да су његови доњи делови хладни a горњи топли.

Ветрови који дувају су ови: од летњега истока Кекијас или Средишњи; од равнодневнога истока Апилиот; од зимскога истока Еврос; од зимскога запада Ливас; од равнодневног запада Зефир; од летњега запада Аргест, односно Олимпијас или Иапикс. Затим дувају један насупрот другоме Јужни ветар и Апарктиас. Ту је онда и Вореас који је између Апарктиаса и Кекијаса; Финикс, звани и Еврондос, који је између Евроса и Јужног ветра; Ливонотос, “звани” и Левконотос који је између Јужног ветра и Ливаса; Траскиас, односно Керкиос, како је назван од оних који тамо живе, који је између Апарктиаса и Аргеста.

(А народи који насељавају крајеве земаљске су ови: уз Апилиот су Вактријани, уз Еврос су Индијци, уз Финикс је Црвено море и Етиопија, уз Ливонотос су Гараманти који живе више Сирте, уз Ливас су Етиопљани и западни Арапи, уз Зефир су Стубови Ираклијеви и почеци Либије и Европе, уз Аргест је Иберија, садашња Шпанија, а уз Траскиас су Келти и њихови суседи; уз Апарктиас су Скити, који су настањени изнад Тракије; према северу су Црно море, Азовско море и Сармати, а уз Кекиас су Каспијско море и Саки.)

Рубрика