Свети Архијереј и Чудотворац из 4. века веома је омиљен у православном свету, због чега је грчко острво Крф, дом његових моштију од 1453. године, привлачно место поклоњења свих православних хришћана.
Литургијски се празнује више пута током године, од којих је и тродневно светковање везано за његов главни празника 12. децембра, које је ове године почело предпразничком недељном Божансќом Литургијом у цркви светог Спиридона на острву, које је одслужио митрополит крфски Нектарије.
Црква је била препуна православних верника из целе Грчке и иностранства. „Светитељи наши, као и свети Спиридон, постадоше причасници богопознања,“ рекао је митрополит Нектарије у проповеди „и превазишао све ситнице и слабости које и даље везују човека...”
Сам тродневни празник почео је у понедељак ујутру 10. децембра акатистом великом Чудотворцу. После прочитаног светог Јеванђеља, светитељеве мошти су изнесене и постављене усправно. Целивање моштију је настављено даноноћно, пошто је црква била непрестано отворена.
На вечерњи за сам празник митрополиту Нектарију саслуживао је митрополит сирски, тински, андроски, кејски и милоски Доротеј.
У својој поповеди митрополит Нектарије је говорио о томе како је свети Спиридон „изговарао христоцентричну реч у својој епископској служби. Говорио је срдачноумном речју, речју Божанског познања, у циљу изграђивања и спасавања људи“, па је наставио:
„Његова реч је била освећујућа, преображавала је срца оних који су је прихватили. Пошто је био саслужитељ са анђелима, умиривао је људе, чак и оне који су смишљали зло против њега, управо зато што је одисао светошћу. Али и његова реч је била чудесна. Говорио је реци и натерао у је да окрене ток уназад како би оклеветани народ прешао преко ње и спасао се. Рекао је змији да постане злато, како би учинио добро свом јадном ближњем. Он се у гробу обратио својој ћерки Ирини и показао васкрсење, али и љубав према жени којој је поверио драгоцени драгуљ. Свети Спиридон је показао људима и показује свима нама шта значи говорити речи и Реч Божју.У наше дане „покварене, клеветничке и јалове речи често излазе из наших уста“ и рањавају друге. Дакле, треба да узмемо пример светог Спиридона и почнемо да говоримо реч истине.
Тродневно поклоничко путовање кулминирало је 12. децембра Божанском Литургијом за празник светог Спиридона, којом је началствовао митрополит Доротеј заједно са митрополитом Нектаријем. Гостијући архијереј је произнео проповед, истакавши радост свих у одавању сећања на Светог Архијереја који је био пастир и неразумних животиња, а као пастир, и словесних бића – људи које му је Бог поверио.
Митрополит Доротеј је говорио о томе како је свети Спиридон посрамио јересијарха Арија и на Првом васељенском сабору обратио паганског философа, имао породицу, али није био побеђен од овосветских ствари, а „борио се са животним изазовима и искушењима и изашао као победник“ и тако „задобио вечни дар нетрулежности његовог тела“.
Нетрулежност светитељевог тела даје нам могућност да поштујући њега, доживимо присуство благодати Духа Светога. Светитељ наставља живот Христов у нашем животу и показује га свима нама. Бог нас прати, под условом да имамо унутаењу чистоту и нашу личну сарадњу, како бисмо могли да Га замолимо да нас не остави.
После богослужења црква је поново била отворена сву ноћ, јер су верници и даље хрлили у цркву да се поклоне свом вољеном Светом Спиридону.
Празник је настављен вечерњом службом те вечери и касније свеноћним бденијем и окончан јутарњом Литургијом.
За наш портал превод са енглеског приредио:
протођакон Радомир Ракић,
сарадник информативно-катихетског портала "Ризница"
Извор: Оrthochristian.com