Type Here to Get Search Results !

Црква у Пољској губи у спору око вештачке оплодње

Председник Дуда ставио на снагу закон о вантелесној оплодњи. - Парламент је крајем новембра одлучио да ће паровима који не могу да затрудне бити надокнађени трошкови вештачке оплодње почев од јуна 2024. године.


Варшава, 16. децембар 2023. Пољски конзервативни председник Анџеј Дуда потписао је закон којим се покривају трошкови вештачке оплодње, игноришући тако сталне примедбе Католичке цркве. Председничка канцеларија је објавила Дудин потпис касно увече у петак 15.12. децембра. Истог дана је Бискупска конференција ове  земље објавила писмо свог председавајућег, надбискупа Станислава Гадецког, у којем се од шефа државе тражи да одбије да потпише закон.

Гадецки је написао да не може вршити никакав формални притисак на председника. „Ипак, узимам себи слободу да апелујем на Вашу савест, која прави разлику између обичног политичара и државника.“ Писмо је отишло Дуди у среду.

Закон који је у Парламенту усвојила коалиција левог центра новог премијера Доналда Туска од користи је паровима који не могу да затрудне. Пољска држава ће поново плаћати вантелесну оплодњу (IVF) од 1. јуна 2024. године. Године 2016. тада владајућа десничарска конзервативна ПиС укинула је надокнаду трошкова. Од тада је само неколико општина финансијски подржало ове вештачке оплодње, које обично коштају 3.000 евра.

Надбискуп Гадецки је тражио од Дуде да искористи своје право вета као председника или да поднесе закон на разматрање Уставном суду. Он је у свом писму тврдио да је метода ин витро „експеримент на људима“ чији је својеврстан начин обављања представља „поседовање људског живота“.

У ИВФ-у, јајна ћелија која је претходно узета од жене спаја се са мушкарчевом спермом у епрувети. Неки од овако створених ембриона обично се не преносе у материцу жене, већ се уништавају или замрзавају, каже Гадецки. Неки од ембриона пребачених у мајчину материцу такође се уништавају према „еугеним критеријумима селекције”. „Дакле, имамо посла са намерним селективним абортусом у контексту метода којиби требало да служе животу“, написао је председавајући Бискупске конференције. Средства која се издвајају за вантелесну оплодњу боље бисе  потрошила на истраживања која би довела до стварног елиминисања узрока неплодности или његовог лечења.

Нови заменик премијера Пољске Владислав Косињак-Камиш из либерално-конзервативног Трећег пута оценио је ступање на снагу закона о ин витро као успех. „Ово је прилика за срећу хиљада пољских породица“, објаснио је он. „Ми своје обавезе испуњавамо корак по корак. Све нове владине странке су обећале током предизборне кампање ове јесени да ће покрити трошкове вештачке оплодње.

Копредседавајући Левице Роберт Биедрон оштро је критиковао писмо Гадецког председнику. Он је изјавио: „Навика Цркве да одлучује о политици државе окончан је“.

Председник је у међувремену најавио сопствену законодавну иницијативу да се у случајевима неплодности могу упослити и друге методе оплодње поред вантелесне, а све о трошку друштва, саопштила је председничка канцеларија.

Ин витро противници су већ најавили протесте и демонстрације. Кшиштоф Каспржак из Фондације „Живот и породица“ рекао је, како преноси црквени емитер Радио Марија, да је неопходно показати председнику да је донео погрешну одлуку.


За наш портал превод са немачког приредио:

протођакон Радомир Ракић, 

сарадник информативно-катихетског портала "Ризница"


Извор: Кathpress.at