У понедељак, 11. децембра 2023. године, архиепископ тијатерски и великобритански Никита отворио је међународну академску и екуменску конференцију „Напетости, усаглашености, домети Никејског и Никејско-цариградске символа вере“ уз богословски и пастирски осврт на наслеђе Никејског сабора ( 325) и трајну релевантност православне хришћанске вере у савременом свету (https://www.fscire.it/…/the-nicene-and-nicene…).
Конференција је одржана у Maison Françaiseу Оксфорду, а спонзорисали су је и организовали: Fscire (La Fondazione per le scienze religiose) (Bologna, Italy), Maison Française (Oxford), Regent’s Park College (Oxford) and The House of St Gregory and St Macrina (Oxford). Имала је за циљ да истражи тензије, настанак, компромисе и рецепцију Символа вере који су прогласили Први васељенски сабор у Никеји (325) и Други васељенски сабор у Цариграду (381) у вероисповедањима многих хришћанских вероисповести.
Први васељенски сабор у Никеји (325) прославиће своју 1700. годишњицу 2025. године. Архиепископ Никита је предводио велику групу свештених и мирских лица Архиепископије тијатерске и великобританске и православних хришћанских научника и богослова више традиција, међу којима су били и др протопрезвитер Јан Грејем (Оксфорд), протојереј проф. Ендрју Лаут (Дарам), професор Димитри Кономос (Оксфорд) и професор Александар Лингас (Оксфорд и Лондон) (Cappella Romana)).
Двојица свештених лица Архиепископије прочитали су научне радове: ђакон проф. Никита (Красту) Банев (“Prohibitum est sanctis patribus symbolo addere aliquid vel minuere”: Никејско-цариградски Символ вере у контексту мисија деветог века у Моравској и Бугарској“) (Универзитет Дарам) и презвитер проф. Анастасиос Брандон Галахер („Бог с нама: Савремено софиолошко читање Никеје“) (Универзитет у Ексетеру).
Догађај је обележен широким историјским, филолошким и богословским размишљањем о надахнућу и дубинама светоотачког наслеђа Никеје која има посебну важност у ово време Божићног славља када ишчекивања празника Рођења Христа Бога нашег који је „једносуштан са Оцем [ομοουσιον τω Πατρι]…и оваплотио се од Духа Светога и Марије Дјеве и постао човек“ (Никејско-цариградски символ вере).
За наш портал превод са енглеског приредио:
протођакон Радомир Ракић,
сарадник информативно-катихетског портала "Ризница"
Извор: Оrthodoxtimes.com