Ове године на Петровдан (12. јула) Радио Златоусти Српске православне Епархије шумадијске обележава 15 година свога рада. Основани 2007. године, благословом Његовог Високопреосвештенства Митрополита шумадијског г. Јована, Радио Златоусти је први сигнал у етар упутио 12. јула 2009. године, и од тада до данас емитује програм свакога дана 24 сата.
Радио Златоусти је први црквени радио у Крагујевцу и Шумадији, и без обзира на то колико постоји или ће постојати у будућности управо као први специјализовани радио имаће своје место у историји медија у Шумадији и њеном главном граду. По Закону о јавном информисању верске, односно црквене радио станице, припадају цивилном медијском сектору, а осим што се овај радио профилисао као верски радио, он се истовремено профилисао и као медиј крагујевачке заједнице. Закон је ограничио рад верских радио станица на локалну средину, али је Радио Златоусти захваљујући емитовању уживо преко интернета на адреси www.radiozlatousti.rs постао доступан у целом свету, и тренутно је слушан са локација у 51. земљи света.
Рад Радија Златоусти спада у мисионарску делатност Српске православне цркве. По речима Светих Отаца „свето дело Јеванђеља служи онај који прима и кроз делање даје другима.“ Мисија Радија Златоусти у Шумадији и Крагујевцу била је да „отвори своја уста“ да она, по речима Псалмопојца, казују славу Божју. Као сејач Божанске речи осим информација из Српске православне Митрополије шумадијске, Српске православне цркве, овај Радио редовно доноси и вести из Помесних православних хришћанских цркава, као и из хришћанског света, а с времена на време ту су и информације из других верских заједница.
Од преко 100 емисија чији су серијали продуцирани у претходних 15 година издвајамо емисије „Пастирска поука“, „Духовни луг“, „Зашто верујем“, „Цариград Мегалополис“, „Жеђ“ о болестима зависности, „Путокази Јасеновца“, „Задужбине Обреновића“, „Задужбине Карађорђевића“, „Изазови историје“...
У припреми за јесен су емисије „Крагујевац – мој град“, „Мој добри роде“ – траговима Алексе Шантића и Јована Дучића, као и емисију Христос у српској кинематографији која је већ имала своје пилот издање и која је наставак серијала Христос у светској кинематографији, Христос у светској књижевности и Христос у српској књижевности.
У рад Радија Златоустог укључивали су се својим ауторским емисијама и посленици удружења особа са инвалидитетом, књижевник Александар Јањушевић, магистар фармације Бата Марковић, познати крагујевачки књижар Небојша Грујић., глумац Петар Лукић са члановима глумачке радионице „Петар Пан“.
Радио је продуцирао и око 20 радио драма у режији Марка Мисираче и извођењу глумаца Књажевско.-српског театра из Крагујевца.
Радио Златоусти готово редовно добија подршку Министарства информисања Републике Србије, Министарства правде – Управе за сарадњу са црквама и верским заједницама и Града Крагујевца. У сарадњи са Министарством информисања Републике Србије до сада је организовао више стручних скупова за уреднике и новинаре црквених медија у Србији, стручних обука у сарадњи са Фондацијом „Конард аденауер“ и професионалних обука чланова Удружења особа са инвалидитетом.
Један је од оснивача Медијског склоништа, а данас члан Медија хаба у Крагујевцу.
* * *
Прославу 15 годишњице Радија због годишњих одмора и високих температура одлажемо за јесен, о чему ћете бити благовремено обавештени.
Гордана Јоцић, одговорна уредница Радија Златоусти
Извор: Епархија шумадијска