Представници неколико помесних православних Цркава и стручњаци из појединих земаља окупили су се у понедељак, 26. августа 2024, у Софији на конференцији у одбрану канонске Украјинске православне цркве, која се суочава са све већим прогонима од стране сопствене државе.
Украјински парламент усвојио је, а председник Зеленски потписао нови закон о забрани канонске УПЦ прошле недеље.
Учесници конференције „Блокада агресије на Цркву – одбрана Православља“ били су митрополит запорошки Лука УПЦ, архиепископ севастијски Теодосије из Јерусалимске патријаршије, о. Михаил Ковачев из Бугарске православне цркве и велики број адвоката, новинара, политичких аналитичара и активиста за хришћанска права, извештава Савез православних новинара.
Теме су обрађивале верску дискриминацију и прогон, притисак на УПЦ, ситуацију на Косову и Метохији и изазове са којима се суочавају православне Цркве.
Архиепископ Теодосије је захвалио учесницима форума на њиховим залагањима да „гласно и јасно затраже крај прогона којем је подвргнута наша сестринска православна црква у Украјини“.
„Ово је исправан православни хришћански став и не можемо да ћутимо пред оваквим озбиљним кршењима и злоупотребама без преседана над једином легитимном Православном Црквом у Украјини, на чијем челу је Његово Блаженство митрополит Онуфрије“, рекао је он.
Учесници конференције усвојили су резолуцију која је достављена Украјинској амбасади, у којој се позива на:
Укидање закона о забрани УПЦ
Прекид отимања цркава УПЦ од стране расколника, националиста и локалних власти и да праведно буду санкционисани они који су умешани у такве отмице
Осуда и окончање кампање за дискредитацију припадника УПЦ коју воде водећи украјински медији
Ослобођење ухапшеног свештенства
Престанак хапшења свештенства који ће се користити у размени заробљеника са Русијом
Укидање санкција архијерејима УПЦ
Престанак гранатирања православних храмова
Учесници су такође изразили забринутост због уништавања икона руских светитеља и црквених утвари које потичу из Руске цркве
Конференција је апеловала на украјинске власти да обуставе политичку и административну подршку расколничкој „Православној цркви Украјине“, која је усмерена на уништење УПЦ. Ови захтеви су неопходни да би се обезбедила стабилност православне заједнице у Украјини, сматрају учесници.
Превод са енглеског приредио
протођакон Радомир Ракић
Извор: Оrthochristian.com