Type Here to Get Search Results !

Митрополит волоколамски Иларион (Алфејев): Хоће ли Турци уништити и остале мозаике са Исусом у Аја Софији?


Портпарол Московске патријаршије митрополит Иларион изразио је забринутост могућношћу претварања Аја Софије у џамију.


„Пажљиво и озбиљно пратимо шта се дешава око храма Свете Софије. Очекујемо званично објављивање одлуке Врховног суда Турске који је, ако је веровати писањима медија, донео одлуку да се статус Аја Софије која је сада музеј, може променити указом председника. Надамо се да неће бити донета одлука да се храм претвори у џамију“, изјавио је митрополит.

Он је назвао храм „наслеђем целог човечанства“. Хиљаду година је био православни храм, затим је био претворен у џамију, али је 1934. године одлуком првог председника Турске Кемала Ататурка добио статус музеја.

У храму су сачувани непроцењиви фрагменти мозаика са Исусом Христом, Богородицом, Јованом Крститељем, византијским императорима, подсетио је митрополит.

„Каква ће бити судбина тих мозаика у случају да храм буде претворен у џамију? У исламу су слике забрањене. Уништиће их као што су уништили део мозаика након заузимања Цариграда 1453. године или ће их прекречити?“, запитао се он.

Митрополит Иларион је изразио уверење да промена настале равнотеже и дугогодишњи статус-кво може нанети велику штету узајамном разумевању у свету, дијалогу цивилизација и култура, међурелигијском дијалогу. Он је указао да није у питању само споменик светске културе који се налази под заштитом УНЕСКО, већ има и сакрални значај.

Он не дели мишљење турских чиновника да је судбина храма унутрашња ствар Турске – он је од светског значаја.

Митрополит је подсетио да је храм Свете Софије одиграо посебну улогу у историји древне Русије: управо тамо су дошли амбасадори кнеза Владимира.

„Управо у овом храму је крститељ Русије донео судбоносну одлуку. Ако ништа друго, из тог разлога нисмо равнодушни судбином овог храма“, закључио је митрополит.

Јуче је саопштено да је највиши управни суд у Турској почео са разматрањем захтева да Аја Софија, тренутно музеј, поново постане џамија.