Type Here to Get Search Results !

Митрополит Иларион говорио о јубиларном издању књиге „Патријарх Кирил. Биографија“

 

Поводом 75. рођендана Његове Светости Патријарха московског и целе Русије Кирила представљено је јубиларно издање књиге митрополита волоколамског Илариона „Патријарх Кирил. Биографија“. О овој публикацији, као и занимљивостима и поучним чињеницама из живота Предстојатеља Руске Православне Цркве, говорио је аутор књиге у телевизијској емисији „Црква и свет“.


„Његова Светост Патријарх Кирил има веома занимљиву биографију“, нагласио је архијереј. „Почео сам опис биографије причом о његовом оцу и његовом деди, који је био исповедник: прошао је логоре и затворе, био у Соловецком логору и неким чудом преживео. Ту веома снажну веру, која је прошла кроз најтежа искушења, потом је пренео на свог сина-свештеника и унука, који је постао Патријарх.“

Како је истакао владика Иларион, књига говори и о детињству будућег Патријарха, о томе како је учио у совјетској школи и „како је тешко било дечаку, једином који није био пионир и није носио пионирску кравату да се одупре огромној пропагандној машини“. „Од детињства, од младости бранио је Православље“, рекао је митрополит Иларион. „Када су пред таблом почели да га испитују о Дарвину, о материјалистичком погледу на свет, одговарао је онако како су га у породици учили, како је и сам веровао. Са том вером је прошао кроз совјетске године, кроз цео свој живот.“

Публикација такође говори о учитељу и духовном наставнику Његове Светости Патријарха – митрополиту Никодиму (Ротову), изузетном јерарху Руске Православне Цркве, који је, посебно, у преломном тренутку за Цркву, успео да обезбеди обнављање епископија.

„Затим су уследили Хрушчовљеви прогони, и поново се совјетска власт кладила на потпуни нестанак и одумирање Цркве. А да би се то потпомогло, требало је спречити могућност хиротоније нових епископа“, објаснио је митрополит Иларион. „Стари владика је био на самрти, а нико није постављен да га замени. Митрополит Никодим је почео да унапређује младе људе у епископе, говорећи да су они потребни за служење у иностранству, да у другим земљама нико не би причао да је Црква угњетавана у СССР-у, да је потребно да тамо одлазе млади перспективни људи. Тако су они одлазили ​​у иностранство на неколико година, а затим су се враћали и постајали архиејреји. Тако је будући Најсветији Патријарх отишао у Женеву, а по повратку је поставље за ректора Лењинградске богословске академије и са 29 година постао епископ“.

Затим публикација говори о следећим фазама у животу Патријарха Кирила: о томе како је две деценије руководио Одељењем за спољне црквене послове, како је управљао Смоленском и Калињинградском епархијом и, наравно, о скоро тринаест година своје службе на трону Патријарха.

Како је истакао митрополит Иларион, он је први пут написао биографију Његове Светости Патријарха Кирила убрзо након Патријаршијског устоличења 2009. године. Касније је та књига у прерађеном издању објављена у едицији „Живот изузетних људи“. „А сада, поводом јубилеја, проширио сам ту књигу: додао сам податке о томе шта се дешавало последњих година, о посетама Патријарха епархијама Руске Православне Цркве, о његовој делатности као епископа града Москве“, резимирао је аутор.


Извор: Мospat.ru