Type Here to Get Search Results !

Митрополит Иларион говорио о црквеном пројекту рехабилитације сиријске деце пострадале услед рата


На иницијативу Руске Православне Цркве у згради њеног Подворја у Дамаску отворен је јединствени Центар за дечју рехабилитацију и протетику, где је започето пружање помоћи сиријској деци која су изгубила удове током војног сукоба. Водећи руски лекари-имплантолози, као и други специјалисти, помажу им да се опораве и науче да воде нормалан живот.


У емисији Црква и свет на ТВ каналу Русија 24 митрополит Иларион, председавајући Одељења за спољне црквене послове Московске Патријаршије, говорио је о пројекту помоћи деци Сирије и самом Центру на чијем отварању је учествовао 6. марта.

„Пре неколико година покренули смо програм за рехабилитацију оне сиријске деце која су повређена услед минирања или су на други начин погођена услед оружаног сукоба“, рекао је јерарх. „Ситуације су тамо веома различите: на пример, једном дечаку, који је касније дошао код нас на лечење у Москву, пришао је мушкарац на одмору поред школе и дао играчку. Када је човек отишао, у дететовим рукама играчка је експлодирала због чега је дечак изгубио обе руке.“

Многе жртве имају паралелно неколико повреда: изгубиле су вид или било који уд, а дешава се да немају више удова.

„Ту децу смо почели да доводимо у Русију“, истакао је председавајући ОСЦП-а, истичући да рад са таквим пацијентима подразумева учешће великог броја специјалиста, јер ако је дете изгубило удове није довољно да једноставно стави протезу. Он мора да научи како да користи ту протезу. Жртва мора проћи свеобухватну психолошку рехабилитацију.

„Када су та деца стигла, нису могла да се смеју, једва су говорила. Дали су им папир и бојице: бирали су црну боју и цртали ракете и бомбе. То је све што су имала у глави. Са њима су радили психолози, рехабилитолози, они лекари који се баве корекцијом кичме (по правилу, ако дете изгуби удове то почиње да утиче на кичму, мења се конфигурација тела). Углавном, било је потребно много сложеног рада“, навео је архијереј.

Он је подсетио и да, за разлику од одрасле особе, дете расте, а да су отприлике једном у шест месеци деци која су изгубила удове потребне нове протезе, што значи да морају да буду под сталним надзором лекара. „Врло брзо смо схватили да на овај начин не можемо да довозимо децу у Русију и да им пружимо адекватну помоћ, стога смо у оквиру Подворја Руске Православне Цркве у Дамаску (тј. четвороспратнице која има приземље са посебним улазом) отворили Рехабилитациони центар где ће се стално посматрати деца која су изгубила удове, вид, а са њима ће радити специјалисти“, рекао је владика Иларион.

Како је истакао архипастир, отварање јединственог рехабилитационог центра привукло је велику пажњу сиријске јавности. Свечаности су присуствовали министри Владе Сирије, градоначелник Дамаска, други представници власти, верске и јавне личности.

Говорећи о теми финансијске подршке пројекта, митрополит волоколамски је рекао: „Да, сада је веома тешко наћи средства за то. Али обратили смо се Фондацији за подршку хришћанској култури и наслеђу уз чију смо помоћ, заправо, успели да отворимо овај центар и да за његове потребе прилагодимо просторије Подворја. Надамо се да ће Фондација већ наредних дана размотрити наш захтев за издвајање средстава, како бисмо могли да наставимо ову племениту и веома важну делатност започету по благослову Његове Светости Патријарха Кирила уз учешће Његовог Блаженства Патријарха антиохијског Јована X.“


Извор: Мospat.ru