Са благословом Његовог Преосвештенства Епископа зворничко тузланског Господина Фотија, а у организацији Одбора за међурелигијску сарадњу Брчко, које дјелује као огранак Међурелигијског вијећа БиХ, у Брчком је 30.08.2022. године, у конференцијској сали "Диванхана", одржан семинар за вјероучитеље свe три конфесионалне вјерске наставе које се изучавају у основним и средњим школама у Брчком.
Тема овог семинара била је: "Одговор(ност) вјерских заједница, Цркава и вјерске наставе пред изазовима болести савременог човјека", те је изазвала значајну медијску пажњу, што због своје актуелности изазване пандемијом вируса Корона, што због публицитета који се увијек дају међурелигијским сусретима и дијалозима.
Семинар је отворио ђакон Бошко Максимовић, Секретар Одбора за међурелигијску сарадњу у Брчком, који је поздравио присутне колегинице и колеге вјероучитеље, те је истакао потребу да вјероучитељи све три вјерске наставе додатно подстакну своје ученике да савјесно и одговорно промишљају, поступају и односе се према себи и свом тјелесном, психичком и духовном здрављу, али и о здрављу својих ближњих, јер је и брига о здрављу својеврсно испуњавање наших дужности према Богу, ближњим и себи, али и испуњавање Божије заповијести о љубави према ближњем.
Предавање на тему савремених болести човјека, са нарочитим акцентом на болести које прате младе људе и дјецу, одржао је др Борко Којић, професор у Пољопривредној и медицинској школи у Брчком. Др Којић је истакао значајну улогу вјере, молитве, и смирења, у превенцији, али и лијечењу, многих болести данашњице. Такође, професор Којић је присутним вјероучитљима дао неколико корисних савјета како да поступају у конкретном раду са ученицима који имају неке од специфичних болести младих људи.
Своје предавање изнијела је и госпођа Бехија Кадушић Бегановић, професор Исламске вјеронауке у Пољопривредној и медицинској школи у Брчком. Професор Кадушић Бегановић сумирала је сопствена емпиријска запажања и свједочанства ученика, полазника вјеронауке, о томе на који начин им је сусрет са вјером и науком Божијом помогао да исцјеле своје духовне и тјелесне болести, ране и трауме.
На крају семинара развила се жива дискусија у којој су вјероучитељи исламске, православне и католичке вјеронауке изнијели своја искуства и виђења садржаја о којима се свједочило на овом сусрету.
Извор: Епархија зворничко-тузланска