Празник Преображења Господњег које се збило на гори Тавору пре 2000 г. евхаристијски је прослављено у подгоричком Храму Св. великомученика Ђорђа.
Светим сабрањем началствовао је протојереј–ставрофор Гојко Перовић, архијерејски намесник подгоричко – колашински, уз саслужење ђакона Луке Павићевића и бројног вјерног народа, који је испунио порту Цркве Св. Ђорђа.
На литургијске возгласе одговарали су појци овог древног храма.
По прочитаном јеванђелском зачалу, словом поуке сабранима у храму Господњем, обратио се началствујући свештенослужитељ прота Перовић:
“Бог зна шта преображава и кога, како и колико, али суштина наше вјере није да читамо новине и да из њих гледамо шта је вјера, јер то иде мало ка гатању и мађијама“, поучио је прота, казавши да смо данас слушали Посланицу Петрову – јер је управо он био један од тројице са Господом на гори Тавору када се преобразио.
“Чули смо из Јеванђеља, да се Господ тако Преобразио, да је из Њега засијала таква свјетлост, какве нема на овоме свијету. Ту свијетлост, ту силу и бјелину нико никада није видио – тако да су апостоли просто попадали од немоћи“, подсјетио је прота.
Појаснио је да је Господ учинио ово Преображење управо стога јер је знао људску природу па чак и природу апостола:
“Јер џабе је било и што је проповиједао и што је тројицу мртвих Васкрснуо, што је са двије рибе и пет хљебова нахранио 5000 људи – јер чим су га видјели мртвога на Крсту, људи су рекли, нема од овога ништа.”
Указујући на несталност људске природе додао је: “Бог је то знао. Зато се уочи свога страдања Преобразио, да би апостоли, када дође вријеме страдања, се сјетили овога чудеснога догађаја.“
Прота се присјетио ријечи блаженог спомена Митрополита Амфилохија, који је говорио: Постите чврсто прва три дана поста, па послије кад дође до малаксалости, сјетићете се онога почетка, па ће вас тај добри почетак, укријепити, да издржите до краја. На тај начин и када дође до тешких момената у животу човјека, објаснио је о. Гојко, Господ кријепи човјека – свим оним што му се догодило у животу – крштењем, вјенчањем, благословима, пуном кућом и трпезом када је била слава, да би се сјетили, да је Бог са нама.
Потом су сви они који посте Богородичин пост и који су се припремили за Свету тајну причешћа, приступили Светој чаши.
Началствујући свештенослужитељ је потом приступио благосиљању и освећењу плодова које Бог даје у ово доба године – смокве, грожђе, брескве, кајсије – које су вјерни принели.
По устаљеној традицији заједничарење свештенослужитеља и парохијана, настављено је у Светогеоргијевском дому, уз пригодно послужење.
Извор: Радио Светигора