Type Here to Get Search Results !

Митрополит Јоаникије на обиљежавању 227. годишњице Мартинићке битке


Митрополит Јоаникије на обиљежавању 227. годишњице Мартинићке битке: Да идемо путем Св. Петра Цетињскога, путем братске слоге и љубави


“Мартинићка битка има велики, монументални историјски, али и велики морални и духовни значај. Када говоримо о моралном, духовном значају једног историјског догађаја, посебно битака и побједа према којима сви имамо толики пијетет, говоримо о ономе што је непролазно. Догађаји временски иду у прошлост, али не и вриједности, и дан данас треба нам много поука које можемо извући из примјера Светог Петра Цетињскога. Нека би Бог дао да идемо његовим путем, путем братске слоге, љубави и јединства и у будућа  времена”, поручио је синоћ,  24. јула, Његово високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије на церемонији обиљежавања 227 година од Мартинићке битке у којој су Црногорци и Брђани под вођством Светог Петра Цетињскога поразили војску скадарског везира Махмут паше Бушатлије.

Митрополит Јоаникије је казао да се тај значај Мартинићке битке најбоље види ако се направи поређење у каквом је стању била Црна Гора 11 година прије битке, када је Свети Петар Цетињски био у Русији, док га је мијењао на дужности народног вође Јован Јоко Радоњић. Тада је доста лако, наравно уз више отпора, али слабих, Махмут паша Бушатлија продро до Цетиња и запалио Цетињски манастир.

“Свети Петар Цетињски то више пута помиње, да је он тада кад је Црну Гору полазио и неслогу нашу опазио, учинио то злочинство и над народом и над његовом Црквом, што је посебно ранило и увриједило свакога Црногорца. Па је знао да каже користећи дејство јуначког прекора: Црногорци због вашег неслоге дође вам Махмут паша до Цетиња и запали Цетињски манастир. Наравно, његов велики духовни ауторитет, али и велика мудрост и љубав и жртва учинили су да се многе слабости, које су биле видљиве у нашем народу, измијене на добро”, бесједио је Митрополит.

Подсјећајући на тешкоће на које је наилазио Свети Петар Цетињски докле није објединио Црногорце да помогну Брђанима, који су се већ јуначки борили за коначно ослобођење, казао је да је тај његов чин обједињавања Црне Горе, посебно спремност да се помогне Брђанима, односно да не издају Црногорци Брђане, била морална и духовна потка и подлога велике побједе на Мартинићима.

“Јер кад је војска и мала, али храбра, морално снажна и обједињена, она је заправо непобједива и наравно таквима и Бог помаже. И Свети Петар Цетињски је то управо тако и доживио, и побједу на Мартинићима и можда по нечему још славнију и побједу на Крусима. Када говоримо о моралном, духовном значају једног историјског догађаја, посебно битака и побједа према којима сви имамо толики пијетет, говоримо о ономе што је непролазно. Догађаји временски иду у прошлост, али вриједности не иду у прошлост, и вјерујте и дан данас треба нам много поука које можемо извући из примјера Светог Петра Цетињскога. Нека би Бог дао да идемо путем Светог Петра Цетињскога, путем братске слоге, љубави и јединства и у будућа  времена”, поручио је Његово високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије.

Церемонију обиљежавања овог значајног датума наше историје организовала је Општина Даниловград, а присуствовали су и предсједник Црне Горе Јаков Милатовић, начелник Генералштаба Војске Црне Горе бригадни генерал Зоран Лазаревић, предсједник Општине Даниловград Александар Гргуровић, предсједник Скупштине општине Даниловград Велимир Ђоковић, предсједник Општине Никшић Марко Ковачевић, представници политичког и јавног живота Црне Горе.

Предсједник Црне Горе Јаков Милатовић у обраћању присутнима је казао је да „осјећа част и задовољство што, као предсједник Црне Горе, има прилику да освијетли важност Мартинићке битке, у којој је поносни народ Бјелопавлића и Пипера, потпомогнут сународницима из подловћенске Црне Горе, бојем прокрчио пут ка слободи и блиставом побједом против вишеструко надмоћнијег противника – уписао своје име у историјске књиге бесмртности.”

Предсједник Милатовић поручио је да мало догађаја из богате и слободарске прошлости Црне Горе по значају и симболици може да стане уз овај и да, као рођени Бјелопавлић чији су бројни преци уткали своје животно дјело у стварању државе, говорећи о Мартинићкој бици, осјећа посебну инспирацију и надахнуће.

“Предвођени духовним колосом наше историје, Светим Петром Цетињским, мартинићки витезови су прије нешто више од два вијека, на овом мјесту, исписали једну од најсвјетлијих страница црногорске борбе за ослобођењем и постојањем. У симбиози са битком на Крусима, Мартинићи представљају камен међаш од кога је неповратно кренуло заокруживање црногорске државе, са пуним исказом који ће услиједити вијек касније – на Берлинском конгресу”, казао је предсједник Милатовић, додавши да је наша обавеза да мартинићким витезовима одредимо мјесто које заслужују у историји народа нашег народа.


Извор: Митрополија црногорско-приморска