Одсек за парохијску мисију Мисионарског одељења Архиепископије београдско-карловачке наставио менторски рад са свештеницима који имају дo три године свештеничке службе. У понедељак 17. јуна 2024. године у крипти цркве Светог апостола и јеванђелисте Марка на Ташмајдану, протопрезвитер-ставрофор Вајо Јовић, координатор горепоменутог Одсека је одржао предавање на тему: „Припрема за Свету Тајну Крштења и крштењска пракса“.
На самом почетку догађаја, у име старешине и целокупног братства цркве Светог Марка, присутнима се речима добродошлице обратио презвитер Владимир Пекић, сабрат овог храма и члан Стручног савета Мисионарског одељења. Уследило је краће обраћање презвитера др Оливера Суботића, управник Одељења, који је био модератор догађаја. У наставку се присутнима обратио протопрезвитер-ставрофор Вајо Јовић и одржао уводно предавање на дату тему, поткрепљено вишедеценијским практичним искуством у парохијској служби.
Прота Вајо је у свом предавању младе свештенике упознао са праксама које се примењују у нашој помесној Цркви и указао на суштински важне детаље везане за чин Свете Тајне Крштења. На првом месту је указао на значај предкрштењске катихезе (поучавања), која, нажалост, често изостаје у пракси, и указао на потенцијалне проблематичне ситуације до којих може доћи уколико се оглашени претходно не упуте у основе вере. О. Вајо је посебно нагласио вишедеценијску праксу храма Светог Александра Невског, при коме је кроз формалну катихизацију прошло око 5 хиљада људи, са именом и презименом. У оквиру исте теме је истакнута и потреба за темељном катихизацијом целокупног српског народа, што би допринело бољем разумевању вере и чиме би се превазишла бројна искушења која проистичу из недовољног познавања светотајинског живота.
У наставку предавања прота Вајо Јовић је објаснио колико је важно да се Света Тајна Крштења правилно савршава. Из свог искуства је навео како би то требало чинити, чега би се требало придржавати, на шта посебно обратити пажњу, шта избегавати, а чега се чувати. Прота је навео и неке примере неправилног приступа савршавању ове Свете тајне које је имао прилике да види у разним ситуацијама и замолио младе свештенике да не следују тим праксама, које свакако нису за пример, попут случајева „штедње“ на количини воде током Крштења.
На уводно предавање надовезао се презвитер Оливер Суботић, који је истакао колико је важно да млади свештеници буду истрајни у исправном савршавању Свете тајне Крштења, управо онако како је то установљено и прописано, односно са читањем комплетног молитвословља и савршавањем Тајне онако како је то Предањем Цркве утврђено. О. Оливер је младе свештенике охрабрио да се држе тог приступа колико год да постоји притисак и неразумевање околине, будући да ће сваки свештеник за начин служења своје службе дати одговор Богу и у том погледу поучио младе свештенике да не обраћају пажњу на то шта ће рећи људи, већ шта је угодно Богу и спасоносно за верни народ.
У наставку је уследила веома жива дискусија у којој је учестовала већина младих свештеника присутних на предавању, који су постављали конкретна питања и тражили одговоре на своје недоумице. Размена мишљења између предавача, модератора и присутних свештеника је била веома инспиративна, на моменте изразито динамична, и допринела је бољем разумевању ове теме и наглашавању важности неких њених аспеката. Посебна дискусија се развила на тему реалних препрека на које наилазе млади свештеници који желе да савршавају ову Свету тајну што верније начину који је утврђен типиком. Разговарало се и о томе како поступати у ванредним ситуацијима, како поступати када свештеник крштава у неком другом храму и колико времена је у просеку потребно да би се ова Света тајна извршила како треба. Било је речи и о пракси саборних Крштења.
Од старијих свештеника који су дошли да дају подршку својој млађој сабраћи и да са њима размене своја лична искуства, био је присутан старешина грочанске цркве Свете Тројице, презвитер Александар Митровић. Он је навео своја лична искуства, као и праксу коју је као млад свештеник у своје време усвојио угледајући се на неколико еминентних епископа наше Цркве, истичући да ову Свету тајну треба извршавати са свешћу о њеном црквеном контексту и максимално темељно, што подразумева и одговарајућу спољашњу форму чинодејства од самог његовог почетка до краја. Предавању је, са благословом свог епископа, био присутан и један млади свештеник епархије ваљевске.
Жар и ревност са којом су присутни млади свештеници приступили овој теми веома радује. Општи утисак је да ова тема заслужује далеко већу пажњу и анализу, о чему говори чињеница да је разговор настављен и у сатима који су уследили када је предавање било завршено.
Наставак менторског рада са младим свештеницима је предвиђен за септембар месец.
Извор: Мисионарско одељење