Његово Високопреосвештенство Митрополит зворничко-тузлански Фотије служио је вечерње богослужење у храму Светог пророка Илије у Палежници Доњој поводом храмовне славе. Том приликом освештан је живопис храма.
Високопреосвећеног митрополита Фотија у порти храма дочекао је старешина храма, протојереј-ставрофор Мирко Јокић, са другим свештеницима, ђаконима и верним народом, уз срдачну добродошлицу и молитвено расположење.
Митрополит Фотије се обратио сабраном народу надахнутом беседом коју преносимо у целости:
Часни оци, господине градоначелниче, уважена господо,
Дозволите ми да вас са неколико речи поздравим на крају вечерњег богослужења и освећења фрескописа у храму Светог пророка Илије овде у Палежници Доњој.
Свети пророк Илија, дивни и велики светитељ кога смо јуче и данас празновали на неколико места у нашој епархији где су му посвећени храмови, подсећа нас на подвиге које је чинио. Он је био велики ревнитељ за веру, чудотворац и велики проповедник имена Божијег. Он је био и изобличитељ оних који нису веровали у истинитог Бога у Старом Завету, а знамо да је у његово време десет племена Израиља отпало од Бога и постали су идолопоклоници. Само су два племена остала правоверна.
Свети пророк Илија је био велики ревнитељ, чинио је чуда, васкрсавао мртве, помагао сиромашнима и исцељивао болести које тадашња медицина није могла да излечи. На крају свога овоземаљског живота узнет је на небо у огњеним кочијама. Ипак, његова мисија на земљи није завршена. Он ће доћи поново пред крај људске историје када се појави Антихрист у Јерусалиму да га разобличи, јер ће се он издавати за Христа. Он ће бити личност са пет 'ја': издаваће се да је Месија, Христос, исламски пророк, Буда и Кришна. Покушаће да обједини све религије и буде лидер свима. Том времену идемо. Тада ће Бог послати пророка Илију да разобличи тог човека који ће се представљати као Бог. То је мисија светог пророка Илије.
Имамо и ми у Цркви, наравно, великих људи који нам дају путоказе, који нас упозоравају и саветују да идемо путем спасења и путем Светог Саве, путем вере православне, путем честитога православног живота. Живота од дела руку својих. Да не пљачкамо, да не отимамо од сиротиње, од немоћних и слабих, него да, ако можемо, помажемо. То је мисија свих нас.
Тако су наши људи живели кроз историју. Први су притецали да помогну сиротињи, а једни другима су помагали у разним мобама. Тај стари начин живота је благословен јер је био прожет хришћанским духом љубави, поштовања и братског односа једних према другима - комшија према комшији, кум према куму. Постојале су везе и одржавале су се.
Нажалост, што смо више прихватили западни типик, постали смо као оне шпанске серије. Шта је у њима најважније? Па то да се не зна ко је коме шта - ко је коме отац или мати итд. Управо та западна филозофија, кроз родну теорију, хоће да поништи институцију породице. Да деца до осамнаесте године не знају да ли су мушко или женско. Све се то, нажалост, форсира кроз школство.
Ја се надам да тога у Републици Српској неће бити иако Запад то намеће. Људи који се баве тим питањима морају бити опрезни. Као уосталом, ако хоћемо да сачувамо наша брда, реке, ливаде, шуме. Нашу екологију. Природу од које живимо и која нас храни.
Морамо бити опрезни према тим компанијама које желе да прекопају читаву Републику Српску како би себи обезбедили зараду, а шта ће иза њих остати, то само Бог зна. Зато велику одговорност имају људи који о томе одлучују. Црква упозорава и говори, али не одлучује. Постоје људи који одлучују и надамо се да ће бити довољно мудри да препознају то о чему говоримо.
Извор: Епархија зворничко-тузланска