Type Here to Get Search Results !

Прва нова црква у Турској после 100 година пред освећењем


Сиријска православна црква Светог Јефрема у Цариграду треба да буде завршена  наредних недеља.


У Турској се ускоро отвара прва нова хришћанска црква од оснивања републике 1923. године. Како је у понедељак објавио лист „Хуриет”, сиријска православна црква Светог Јефрема у цариградсјкојк четврти Бакиркој требало би да буде завршена у наредна два месеца. У протеклих неколико деценија, хришћанској мањини у Турској било је дозвољено да обнови своје цркве; градња нове цркве дуго није била одобрена од стране државе.

Црква ће убудуће пружити  простор за око 700 људи. Поред саме цркве,, постоје два горња спрата са просторијама за састанке које се могу користити након богослужења, крштења или венчања, као и подземни паркинг са паркинг местима. Сам председник Реџеп Тајип Ердоган положио је камен темељац за нову зграду 2019. Ердоган је тада рекао да је један од задатака државе да обезбеди да хришћани имају довољно цркава за своје службе.

Подаци о броју сиријских православних хришћана у Цариграду крећу се између 12.000 и 17.000. У Цариграду, у четврти Тарлабаси у Бејоглуу, Сиријска православна црква има цркву саграђену у 19. веку са друштвеним центром, где борави и митрополит Мор Филуксинос Јусуф Цетин. Али ова црква је сувише мала.

Градска управа Цариграда је 2009. године, по налогу тадашњег премијера Ердогана, почела да тражи земљиште за сиријску православну цркву. Премијер Ахмет Давутоглу најавио је план за нову зграду 2015. године, али је тада одложено неколико година.

Прошлог октобра, салцбуршки надбискуп Франц Лакнер посетио је градилиште нове цркве у  Цариграду заједно са бечким грчко-православним митрополитом Арсенијем (Кардамакисом). Тада је митрополит Цетин изјавио делегацији из Аустрије да ће по завршетку цркве бити обављена и обнова гробља и католичке капеле. Нова црква је црква не само за сиријске православне, већ за све хришћане“, рекао је митрополит.

Турски устав је званично секуларан од оснивања државе од стране Кемала Ататурка. Међутим, верске мањине изван сунитског ислама стално трпе дискриминацију. Турска држава званично признаје само Грчку православну цркву, Јермене и јудаизам као верске мањине, којима даје - иако само ограничена - права као што су њихове сопствене школе. Сиријска православна црква, као и Католичка и друге Цркве, нису признате као мањине због спорног тумачења Мировног споразума из Лозане из 1923. године.


Превод с немачког


Извор: Кathpress.at