Type Here to Get Search Results !

190 година храма Светог пророка Илије у Миријеву


Поводом 190. годишњице миријевског храма штампана је и пригодна монографија. Црква Светог пророка Илије је подигнута 1834. године на месту на коме се раније налазила мања црква, од лошијег материјала. 


Да би се утврдило да ли је пре ове цркве из 1834. постојала нека друга, ишло се у Архив града Београда и тражена је крштеница за период од 1821. до 1834. да би се видело како се свештеник Јован Недељковић уписивао. Он се помиње као свештеник миријевски од 1821. до 1862. године. У крштеници из 1823. као парох миријевски храма Светог пророка Илије уписан је свештеник Јован Недељковић, што треба да значи да је пре 1834. (пре градње нове цркве) постојала мања црква, од лошијег материјала, на истом месту. По причању старијих људи, место са двориштем на коме је била стара црква дао је предак и оснивач породице Даниловића из Миријева, Данило звани ,,Москов“, који је за то добио друго земљиште од миријевске Општине, тамо где се сада налазе куће Даниловића. 

О изградњи Миријевске цркве, поред црквених протокола који почињу од поменуте године, у Архиву Србије у документу по бројем к.к. IV, 732, налазимо и податак о писму упућеном кнезу Милошу 19. августа 1833. године, којим се тражи помоћ за довршетак радова на већ изграђеној цркви: „Само за то Вашу Светлост Књажевску, љубећи скут и руке коленоприклоно молимо да би височајшу милост имали, нам кулук олакшати, докле вишеречено нужно дело совершимо“. Црква је обновљена 1873. године када су извршене извесне измене у њеном изгледу. Том приликом је дограђена и данашња припрата са звоником. То је једнобродна грађевина засведена полуобличастим сводом са тространом апсидом споља и изнутра, са припратом и две бочне певнице које имају правоугаону основу. 

Према подацима из књиге ,Православна српска црква у краљевини Србији 1895“, храм Светог пророка Илије у Миријеву озидан је 1873. године од тврдог материјала и „има једну парохију која се састоји из села Миријево, Малог и Великог Мокрог Луга, са 395 домова и 3.160 душа. Свештеник је Јован Димић“. Цркву је осликао 1984. године ђакон Добрица Костић. Распоред икона је остао исти као и онај из 1948. године, а урађене су и нове композиције кроз средину неба цркве.


Извор: Инфо-служба СПЦ

Рубрика