Type Here to Get Search Results !

Преображењски број часописа Живоносног Источника

По благослову Његовог Високопреосвештенства, Митрополита зворничко-тузланског г. Фотија из штампе је изашао 49. број часописа „Животворни Источник“ – број који излази о празнику Преображења Господњег.


И у овом броју доносимо бројне текстове за које се надамо да ће бити интересантни и од духовне користи нашим читаоцима. На самом почетку, ту је бесједа једног од највећих отаца Православне Цркве – Светог Григорија Паламе. Ову бесједу, светитељ је изговорио на празник Преображења Господњег. У њој он нас подсјећа да је смисао овог празника у демонстрацији истинског достојанства човјечијег бића. Христос се преобразио на Тавору да би указао на какву висину треба да се успне људско биће. Очи тројице апостола (Петра, Јакова и Јована), који су присуствовали догађају Преображења и саме су попримиле нешто од нестворене свјетлости која је засијала из Тијела Христовог. Захваљујући томе, они су и сами постали свјетлост.Имали су предукус вјечног живота, будући да ће та иста нестворена свјетлост бити и храна будућег вијека.

Након Паламине бесједе, доносимо текст оца Младена Јурошевића „Слобода личности“ у којем нас аутор опомиње да је слобода један од највећих могућих дарова који је Бог дао човјеку.

Ту је и текст Митрополита лимасолског Атанасија „Христос обавља Литургију, а не свештеник“ у којем Високопреосвећени одговара на један од најчешћих приговора Цркви, према којем „недостојан свештеник“ чини и саму службу коју је одслужио „недостојном“. Зато митрополит и каже да је Христос тај који обавља Свету Литургију,  а не свештеник. Осим тога, митрополит нам упућује и позив да идемо на Литургију, чак и ако „стојимо на њој као пањеви“, јер и када уђемо у парфимерију и из ње изађемо, одјећа ће нам мирисати, чак и ако то не будемо жељели. Исто се дешава и када идемо на Свету Литругију.

Страдање нашег народа кроз вијекове је једна од кључних тема нашег часописа. У овом броју доносимо ауторски текст једног од бивших логораша озлоглашеног усташког логора Јасеновац Слободана Трифковића, под насловом „Логор Јасеновац из сјећања четворогодишњег дјечака“.. Слободан је поријеклом из села Карановац из околине Добоја и као четворогодишњак је одведен у Јасеновац.

Као што је то већ добро познат обичај, наш часопис у сваком броју, посебан акценат ставља на неке од горућих тема. Ту су два текста која се тичу велике контровезре у вези са најављеним копањем литијума у нашим крајевима. Ово је један од највећих изазова са којим се наш народ суочава у својој новијој историји. Зато, за наше читаоце овде доносимо два текста на поменуту тему. Први је бесједа Митрополита зворничко-тузланског г. Фотија под насловом „Није свака економија добра“, а други је од оца Оливера Суботића „Троструки кључ за сагледавање литијумске контровезре“.

Осим ових текстова ту су и текстови „Ко нам шаље информациону поруку која се налази у основи ДНК?“ философа науке Стивена Мејера; „Лажни пророк Мохађи“ теолога Владимира Потерјахина; „Срби – народ Светог Саве или синови Гомерини?“ уредника часописа протођакона Бојана Чечара и многи други.

Као и обично, ту су и као незаобилазни дио, пјесме нашег Митрополита Фотија.

Позивамо све наше вјернике и читаоце да и даље редовно прате наша издања. У будућности припремамо још бројне друге књиге и часописе.


Бојан Чечар, протођакон

Главни и одговорани уредник Издавачке

куће Епархије зворничко-тузланске „Синај“


Извор: Епархија зворничко-тузланска

Рубрика