Type Here to Get Search Results !

Јелена Делибашић у емисији "Ризница": Љубав је свеза савршенства


О животу Јелене Карађорђевић Петровне у новом издању емисије "Ризница" на таласима Радио-Београда 2 говорила је ауторка истоимене књиге Јелена Делибашић. Аутор и водитељ емисије је Душанка Зековић.


Звучни запис емисије


Принцеза Јелена Карађорђевић (4. новембар 1884. године, Ријека Црнојевића/Кнежевина Црна Гора ‒ 16. октобар 1962. године, Ница/Француска) била је удата за руског кнеза Ивана Константиновича Романова, најстаријег сина великог руског кнеза Константина Константиновича Романова и Јелисавете Маврикијевне (принцезе Елизабете од Саксен-Алтенбурга, војвоткиње од Саксоније, по рођењу). Титулу коју је носила једина кћер краља Петра Првог Карађорђевића и најстарије кћерке црногорског кнеза Николе Првог Петровића-Његоша, кнегиње Зорке, после удаје гласила је ‒ Њено Краљевско Височанство Кнегиња Јелена Петровна од Русије.

* * *

„Маргарет Игар (гувернанта на двору цара Николаја Другог Романова) својевремено је записала: ’Беше права лепотица љупког лица и оштрог погледа, надасве веома једноставна девојка иако придошла са краљевског двора Карађорђевића. На опште изненађење

читаве породице Романов, она и велики кнез Јован беху прави заљубљени пар. Пре но што је упознао Јелену, нежни Јован је помишљао да постане монах…’ Вођена радикалном борбом за ослобођење српског народа у Османском царству, Краљевина Србије је, током 1912. године, ступила у Први балкански рат. Предводећи санитетски Одред милосрдних сестара, кнегиња Јелена Петровна пошла је у рат… Одред кнегиње Јелене, који је у октобру 1912. године стигао у Београд, значајно је допринео опстанку српског народа не само у Првом, већ и у Другом балканском рату. Утицајни ратни дописник из тог времена Јероним Табурн записао је: ’Великој кнегињи веома лепо пристаје униформа милосрдне сестре. Она од раног јутра па све до касне вечери ради као и свака друга сестра…’ Јелена Петровна углавном је у руској Војној болници московског Иверског друштва милосрдних сестара, која се налази у прелепој згради београдске гимназије, али сваког дана обилази и неку од преосталих болница. Кнегиња храбри рањенике и смирује их, помаже при њиховим операцијама и превијању.” (из књиге „Јелена Карађорђевић Петровна” коју је написала Јелена Делибашић)


Извор: РТС

Рубрика